Nowości

Dział: Nowości

Oppo UDP-203 – pierwszy wieloformatowy odtwarzacz Ultra HD Blu-ray

Gru 19, 2016
Oppo UDP-203 – pierwszy wieloformatowy odtwarzacz Ultra HD Blu-ray

Zapowiadany od pewnego czasu pierwszy odtwarzacz Ultra HD amerykańskiej marki Oppo Digital właśnie pojawił się na polskim rynku.  14 grudnia wjechała pierwsza dostawa.

Czego możemy oczekiwać nie tylko od pierwszego odtwarzacza UHD Blu-ray, ale także od pierwszego specjalistycznego odtwarzacza tego typu? Oczywiście, pełnego wsparcia omawianego formatu, a więc: obrazu HDR o rozdzielczości 4K (2160p) oraz rozszerzonej palety kolorów. Na początku odtwarzacz UDP-203 – bo tak nazywa się ten model – będzie wspierał jedynie standard HDR10, natomiast kompatybilność z konkurencyjnym, bardziej zaawansowanym  formatem kodowania treści HDR – Dolby Vision pojawi się po aktualizacji oprogramowania na początku 2017 r.

Oppo UDP 203 tyl

W przeciwieństwie do dostępnych już odtwarzaczy 4K UHD Blu-ray, Oppo UBD-203 potrafi odtwarzać dyski w formatach Super Audio CD i DVD-audio. Jest też kompatybilny z materiałami 3D. Co więcej, urządzenie wykorzystuje specjalny (pierwszy tego typu na rynku) czterordzeniowy procesor OP8591 dedykowany do odczytu płyt Ultra HD Blu-ray, opracowany przez Oppo wspólnie z firmą MediaTek. Ponadto, zastosowano własnej produkcji napęd BDL-1601 zapewniający superszybki odczyt płyt i zoptymalizowaną korekcję błędów.

Nie zignorowano także sekcji audio. O ile najtańsze modele na rynku (Panasonic DMP-BD700, Samsung UBD-K8500) nie posiadają jej wcale, o tyle Oppo „zainwestowało” w porządny tor audio z 8-kanałowym przetwornikiem c/a AKM AK4398VN. Odtwarzacz jest w stanie wypuszczać niezdekodowane ścieżki dźwiękowe Dolby Atmos i DTS:X korzystając z wyjścia HDMI. Alternatywnie można skorzystać z wyjść analogowych 7.1. Firma nie podała jednak, jakie formaty dźwiękowe są dekodowane na pokładzie. W gruncie rzeczy nie ma to jednak większego znaczenia, albowiem istotą wyjść 7.1 jest możliwość odtwarzania wielokanałowych nagrań w formatach PCM i DSD – dotyczy to zarówno odczytu płyt DVD-Audio i Super Audio CD, jak również materiałów zapisanych w plikach. UDP-203 radzi sobie z podwójnym DSD (5,6 MHz), przy czym w tym przypadku odtwarzacz wpierw dokonuje transkodowania do formatu PCM. Format DSD 2,8 MHz (także wielokanałowy) jest dekodowany natywnie.

Oppo UDP 203

UDP-203 ma dwa wyjścia HDMI. Inaczej jednak niż u konkurentów, dodatkowy interfejs nie jest przeznaczony dla samej fonii, lecz pracuje w starszym standardzie HDMI 1.4, co pozwala na przesyłanie obrazu Full HD do starszych modeli telewizorów – bez względu na to, jaki rodzaj płyty jest aktualnie odtwarzany.

Odtwarzacz Oppo jest bardziej rozbudowany funkcjonalnie od dostępnych na rynku modeli Samsunga i Panasonica. Ma trzy porty USB (w tym dwa USB 3.0 na tylnej ściance) obsługujące dyski twarde z zapisanymi na nich multimediami. Te można także strumieniować po sieci, korzystając z szybkiej karty Wi-Fi w standardzie 802.11ac lub gigabitowego gniazda Ethernet. Unikatową cechą Oppo, znaną już z odtwarzaczy Blu-ray jest wejście HDMI – tym jednak razem w standardzie 2.0, co pozwala na na podłączenie dowolnego źródła zewnętrznego, w tym również odczytującego sygnał wizyjny 4K.

Oppo UDP 203 front

Sprzedaż UDP-203 ma ruszyć jeszcze przed Świętami tego roku. Zgłosiliśmy już zapotrzebowanie na egzemplarz do testów i jest duża szansa na to, że ten arcyciekawy player niebawem zagości w naszej redakcji. Już nie możemy się doczekać!

Kontakt: Cinematic, www.oppodigital.pl | Cena: 3825 zł

Oceń ten artykuł
(41 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Wybierz dział

Aktualnie w testach

  • House of Marley Stir It Up
  • McIntosh MC252
  • NuPrime CDT-8 Pro
  • Transrotor Massimo TMD
  • NAD C316BEE V2
  • D'Agostino Progression Stereo
  • Relacja z wystawy High-End 2018 w Monachium

Ranking urządzeń

ranking

Polecane strony

Kontakt z redakcją