Nowości

Dział: Nowości

Accuphase DP-560: nie tylko CD i SACD

Gru 28, 2016
Accuphase DP-560: nie tylko CD i SACD

Całkiem niedawno informowaliśmy o pojawieniu się nowej integry Accuphase E-270 (artykuł TUTAJ). Niemal równolegle japoński producent zaprezentował swój najnowszy, wyceniony na 50 tysięcy złotych, odtwarzacz DP-560.

Zastosowano w nim nowy, sztywniejszy i lepiej wytłumiony „pływający”, poprzecznie zamontowany mechanizm zdolny do odczytywania nagrywalnych dysków CD i DVD, jak również płyt SACD. Czemu ma służyć odczyt płyt DVD-R/-RW lub DVR+R/+RW? Accuphase jest kolejnym, obok Marantza i Denona, producentem, który wpadł na pomysł, żeby w ten sposób dać możliwość „bezkomputerowego” odtwarzania plików tym, którzy nie chcą korzystać z wejścia USB – mimo, że takowe odtwarzacz posiada, a co więcej – jest ono świetnej jakości (DSD 11,3 MHz, PCM 32/384). No, ale skoro komputery są „niedobre”, to może plik wypalony na płycie (z ryzykiem postawania błędów, rzecz jasna) okaże się lepszy? No dobrze, nie bądźmy już tacy złośliwy, bo opcja jest może i ciekawa (faktycznie wielu jest łatwiej włączyć płytę niż streamer czy komputer). Na nagrywalnych dyskach CD i DVD (o tych pierwszych należy zapomnieć za względu na niepraktycznie małą pojemność i trudności z dostępnością) możemy nagrań pliki w formatach FLAC, WAV, DSF i DSDIFF.

accuphase dp560 wnetrze1

Sekcja konwertera bazuje na nowszym niż u poprzednika (ale nie najnowszym) układzie ESS – ES9018S. Accuphase podaje, że zastosowano firmową konfigurację MDS+ polegającą na zrównolegleniu w tym przypadku czterech DAC-ów w celu zmniejszenia błędów konwersji i poprawy liniowości. Warto zauważyć, że scalak ESS Technology to w istocie 8 konwerterów c/a, które – jeśli układ pracuje w konfiguracji dwukanałowej – działa w trybie podobnym do MDS+. Tymczasem z opisu Accuphase w żaden sposób nie wynika, by zastosowano 4 kości ESS. Jest jedynie mowa o „czterech równoległych obwodach konwersji). Wydaje się więc, że zastosowano jedną kość DAC-a. Tak czy owak, producent chwali się znakomitą liniowością pracy konwertera – aż do poziomu -130 dB. Także zniekształcenia THD osiągają ekstremalnie niski poziom dziesięciotysięcznych części procenta.

accuphase dp560 wnetrze

Poza USB, najtańszy odtwarzacz Accuphase ma jeszcze trzy wejścia cyfrowe: optyczne, koncentryczne (RCA) obsługiwane przez odbiornik wejściowy AKM AK4118A oraz firmowy interfejs HS-Link z drugiej wersji (Ver.2) umożliwiający transfer dwukanałowych sygnałów DSD 5,64 MHz (USB wciąż ma przewagę) oraz PCM 32/384 (możliwości poprzedniej wersji HS-Linka kończyły się na DSD 2,8 MHz i PCM 24/192). DP-560 może także pracować jako wartościowy transport CD/SACD – posiada również wyjście HS-Link Ver.2, obok wyjść koncentrycznego i optycznego. Obróbkę sygnału (filtracja cyfrowa, obsługa wejścia USB) realizuje programowalny układ FPGA.

Warto wspomnieć o regulowanym cyfrowo poziomie wyjściowym (dla wyjść XLR i RCA jego maksymalny poziom jest taki sam i wynosi 2,5 V RMS) w zakresie od -80 do 0 dB ze skokiem 1 dB.

Chassis odtwarzacza jest trójwarstwowe, a wnętrze podzielono na cztery komory rozdzielone stalowymi ekranami (grodziami). Urządzenie waży 18,8 kg.

Kontakt: Nautilus Dystrybucja, www.nautilus.net.pl, www.accuphase.pl | Cena: 49 900 zł

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Wybierz dział

Aktualnie w testach

  • House of Marley Stir It Up
  • McIntosh MC252
  • NuPrime CDT-8 Pro
  • Transrotor Massimo TMD
  • NAD C316BEE V2
  • D'Agostino Progression Stereo
  • Relacja z wystawy High-End 2018 w Monachium

Ranking urządzeń

ranking

Polecane strony

Kontakt z redakcją