Nowości

Dział: Nowości

Nowe odtwarzacze Panasonic Ultra HD Blu-ray

Sty 05, 2017
Nowe odtwarzacze Panasonic Ultra HD Blu-ray

Odbywające się właśnie w Las Vegas targi elektroniki użytkowej są miejscem mnóstwa premier. Spośród nich na szczególną uwagę, z puntu widzenia audio-wideo fanów, zasługują nowe modele odtwarzaczy Ultra HD Blu-ray Panasonica i Sony.

Panasonic zaprezentował aż trzy nowe odtwarzacze Blu-ray UHD 4K – DMP-UB400, UB310 i UB300.  To tańsze propozycje w stosunku do już oferowanych modeli UB900 i UB700, co rozszerza ofertę odtwarzaczy Ultra HD tej firmy aż do 5 modeli – największej spośród wszystkich producentów. W przeciwieństwie to dwóch pierwszych modeli nie mają one certyfikatu Ultra HD Premium, nie korzystają też z procesora wizyjnego 4K High Precision Chroma. Mimo to mają obróbkę 4K Direct Chroma Upscaling, a co więcej, są wyposażone w dwie bardzo interesujące funkcję konwersji materiału HDR – do ekranów SDR oraz do oglądania (HDR) w jasnych pomieszczeniach (HDR Bright Room). Kolejny nikomu niepotrzebny bajer? Bynajmniej. Inżynierowie Panasonica słusznie zauważyli, że wyświetlanie materiału HDR w warunkach jasnych pomieszczeń daje efekty… rozmijające się z oczekiwaniami. Ze względu na specyfikę krzywej transferu EOTF  (PQ) w ramach standardu ST.2084 HDR-10 oraz fakt, że poziomy jasności w technice HDR operują wartościami bezwzględnymi (zamiast względnymi, jak to było w dotychczasowym standardzie HD(, użytkownik telewizora HDR ma z reguły niewielkie pole manewru. Może co najwyżej użyć ustawienia dynamicznego, które jednak nie sprzyja uzyskaniu optymalnej jakości obrazu HDR. I tak, pojawia się problem z czytelnością obrazu HDR, który – średnio rzecz biorąc, poza jasnymi rozbłyskami – okazuje się zbyt ciemny. Nowe odtwarzacze dokonują konwersji sygnału YUV do sygnałów RGB wzmacniając ciemniejsze partie obrazu w celu poprawienia ich czytelności właśnie w jasnych pomieszczeniach. Jednocześnie algorytm nie „psuje” obrazu w jasnych fragmentach, zachowując jego zalety.

panasonic ub404

Panasonic DMP-UB404


Drugie rozwiązanie, zaimplementowane na poziomie procesora HCX (Hollywood Cinema Experience) polega na „mapowaniu” obrazu HDR to obrazu SDR
, co jest w pewnym sensie analogią tego co od lat robią fotografowie, chcąc za pomocą odbitek czy zwykłych monitorów uzyskać obraz pokrywający dużą dynamikę zmian jasności (postrzeganych mniej więcej tak jak widzi to ludzkie oko). Dzięki mapowaniu HDR-a możliwe jest, jak twierdzą inżynierowie Panasonica, uzyskanie wyższej jakości obrazu niż w przypadku oglądania materiału SDR (na ekranie SDR lub HDR). Wierzymy w to – zdecydowanie jest to możliwe! Omawiane funkcje są na tyle obiecujące, że mają zostać dodane to produkowanych od pewnego czasu modeli UB900 i UB700 w ramach aktualizacji oprogramowania.

A czym różnią się poszczególne modele? Najtańszy DMP-UC300 ma jedno wyjście HDMI, ale nie posiada karty Wi-Fi ani wyjścia optycznego. Droższy DMP-UB310 różni się od powyższego wbudowaną kartą Wi-Fi (nie za wielka różnica), zaś DMP-UB400 ma dwa wyjścia HDMI (oddzielnie dla obrazu i dźwięku), wyjście optyczne i układ High Clarity Sound.

panasonic ub300

Panasonic DMP-UB300


Wszystkie odtwarzacze obsługują również formaty audio wysokiej rozdzielczości, takie jak WAV, FLAC, ALAC i DSD, mają też aplikacje streamingu wideo 4K.

Cen i terminów dostępności nowych modeli na razie nie ujawniono.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Wybierz dział

Aktualnie w testach

  • House of Marley Stir It Up
  • McIntosh MC252
  • NuPrime CDT-8 Pro
  • Transrotor Massimo TMD
  • NAD C316BEE V2
  • D'Agostino Progression Stereo
  • Relacja z wystawy High-End 2018 w Monachium

Ranking urządzeń

ranking

Polecane strony

Kontakt z redakcją