Nowości

Dział: Nowości

dCS Network Bridge

Mar 15, 2017
dCS Network Bridge

Odtwarzacze strumieniowe stały się nieodłącznym elementem pejzażu audio i o ile mają niewątpliwe atuty, to w zdecydowanej większości ustępują jakościowo najlepszym przetwornikom c/a.

Nic więc dziwnego, że tak, jak wiele lat temu, najbardziej zaawansowani audiofile sięgali po dzielone odtwarzacze CD, tak i dziś można zaobserwować podobny trend – tyle że na polu odtwarzaczy sieciowych. Większość oferowanych dziś serwerów plikowych to urządzenia z wbudowanym dyskiem (i nierzadko wyjściem USB audio). Rozwiązanie to nie ma większego sensu z punktu widzenia tych użytkowników, którzy muzykę przechowują na dyskach sieciowych, w dodatku jest ono drogie (zwłaszcza gdy w grę wchodzą urządzenia na bazie pamięci SSD).

dcs network bridge front1

Brytyjski dCS poszedł własną ścieżką, wprowadzając zaskakująco przystępne – jak na swoje standardy – urządzenie o nazwie Network Bridge, czyli zaawansowany odtwarzacz strumieniowy wyposażony wyłącznie w wyjścia cyfrowe oraz wejścia dla sygnału zegarowego. Sercem urządzenia jest procesor FPGA przystosowany do obsługi protokołów UPnP/DLNA, RAAT (Roon), AirPlay, TIDAL i Spotify. Network Bridge odtwarza pliki formatu PCM o rozdzielczości do 24 bit i próbkowaniu 384 kHz 24-bit (obsługując wszystkie liczące się kodeki bezstratne) oraz pliki formatu (64 i 128) w formie natywnej lub DoP.

Jako że urządzenie nie ma wyjścia USB audio, bazując na standardowych interfejsach zaprojektowanych do zastosowań audio (AES/EBU, S/PDIF – 2 x BNC i RCA), to kluczową sprawą jest generowanie czystego sygnału zegarowego. W tym zakresie urządzenie jest autonomiczne i dzięki wielostopniowej stabilizacji napięć zasilających oraz bardzo starannej konstrukcji obwodów rekonstrukcji master clocka ze strumienia S/PDIF, dCS zapewnia niski poziom jittera w sygnałach wyjściowych. Można jednak skorzystać z zewnętrznego zegara (np. Vivaldi Clock), dostarczając wzorcowe sygnały taktujące za pośrednictwem dwóch dedykowanych wejść BNC, dzięki czemu jakość dźwięku będzie jeszcze wyższa. W trybie podwójnej (dwukanałowej) transmisji AES/EBU możliwe jest przesyłanie sygnałów PCM 384 kHz oraz DSD 5,6 MHz. W każdym innym wariancie połączenia z DAK-iem jesteśmy ograniczeni do DSD 64 (2,8 MHz) i PCM 24/192 (lub PCM 24/96 w przypadku dwukanałowego interfejsu BNC). Transmisja sygnałów DSD odbywa się w (wymyślonym przez inżynierów dCS-a) protokole DoP, który „oszukuje” interfejsy wejściowe S/PDIF i AES/EBU, udając pakiety danych PCM. Oczywiście, jest to transmisja bezstratna, a jej efektem końcowym jest natywny 1-bitowy bitstream.

 

dcs network bridge tyl1

Network Bridge ma też niespotykaną w innych rozwiązaniach funkcję sychronicznego downsamplingu PCM i konwersji DSD->PCM. Dzięki niej na wyjściu urządzenia otrzymujemy 24-bitowy strumień danych o próbkowaniu 176,4/192 lub 88,2/96 kHz, a więc kompatybilny nawet z 15-letnim przetwornikiem c/a.

Aplikacja Network Bridge zapewnia pełną kontrolę możliwości strumieniowania, ustawień wejścia, wyjścia oraz synchronizacji zegara, pozwala też na automatyczną aktualizację firmware’u. Bazuje na rozwiązaniach wykorzystanych we flagowej linii Vivaldi. Warto jeszcze wspomnieć o obudowie – wykonanej w całości z używanego w lotnictwie stopu aluminium.

Kontakt: Audiofast, www.audiofast.pl | Cena: 17 640 zł

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Zaloguj się, by skomentować

Wybierz dział

Aktualnie w testach

  • House of Marley Stir It Up
  • McIntosh MC252
  • NuPrime CDT-8 Pro
  • Transrotor Massimo TMD
  • NAD C316BEE V2
  • D'Agostino Progression Stereo
  • Relacja z wystawy High-End 2018 w Monachium

Ranking urządzeń

ranking

Polecane strony

Kontakt z redakcją