Nowości

Dział: Nowości

Avantgarde Zero TA XD

Lip 11, 2017
Avantgarde Zero TA XD

W 2013 roku firma Avantgarde Acoustic wprowadziła do oferty swój najtańszy, a zarazem w pełni aktywny system głośnikowy Zero.

Z czasem ewoluował on do wersji Zero 1 XD, umożliwiającej skorygowanie charakterystyki częstotliwościowej w całym pasmie za pomocą komputera z zainstalowanym oprogramowaniem producenta.

W najnowszych zestawach Zero TA XD, będących – tak samo jak wcześniejsze wersje – konstrukcją trójdrożną, niemiecki producent powraca do tradycyjnej dla siebie koncepcji półaktywnej – stąd litery „TA” (Teil Aktiv). Elektronika sterująca modułem basowym jest taka sama jak w droższych modelach Uno XD i Duo XD. Oznacza to, że moduł basowy na bazie 12-calowego woofera wyposażono w zaawansowane układy DSP, dzięki którym użytkownik może dokonać bardzo dokładnych ustawień korekcji w zakresie częstotliwości od 20 do 500 Hz. Odbywa się to po zainstalowaniu firmowego oprogramowania i podłączeniu do komputera głośników za pomocą kabli USB typu B. Dzięki temu można niemalże dowolnie ukształtować przebieg częstotliwościowy modułu basowego, korzystając z wielu rodzajów filtracji. Dostępne są także funkcje kompresji dynamicznej i korekcji opóźnienia. Wzmacniacz ma moc 500 W.

Avantgarde Zero TA XD

W ultraminimalistycznej pasywnej sekcji średnio-wysokotonowej o efektywności 104 dB, zastosowano jedynie kondensator w torze tweetera. Sygnał biegnący do głośnika średniotonowego M0 (125 mm) nie jest w ogóle filtrowany elektrycznie. Stało się to możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji głośnika (spadki charakterystyki 6 dB/okt poza pasmem roboczym) w połączeniu z naturą działania tuby (ma ona średnicę 400 i działa efektywnie do 300 Hz, poniżej tej częstotliwości charakterystyka opada w tempie 12 dB/okt, co w połączeniu z odpowiednią charakterystyką głośnika skutkuje filtracją 18 dB/okt). A jak wyeliminowano filtr dolnoprzepustowy? Pomiędzy 3-calową miękką kopułką głośnika a ujściem tuby znajduje się mała komora powietrzna, która działa jak filtr akustyczny, tłumiąc fale dźwiękowe powyżej częstotliwości rezonansowej (4 kHz) w tempie 6 dB/okt. W połączeniu z naturalnym spadkiem charakterystyki głośnika daje to ekwiwalent filtracji 12 dB/okt. Omawiane rozwiązanie nazwano CDC (Controlled Dispersion Characteristic).

Avantgarde Zero TA XD driver

Zero TA XD to obecnie wstęp do świata zestawów głośnikowych Avantgarde Acoustic. „Bilet” ten wyceniono na niespełna 46 tys. zł.

Kontakt: Nautilus Poland, www.nautilus.net.pl | Cena: 45 900 zł

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Najnowsze wydanie

  • okladka audio video 2018

Archiwalne wydania 2018

Newsletter

Wybierz dział

Aktualnie w testach

  • House of Marley Stir It Up
  • McIntosh MC252
  • NuPrime CDT-8 Pro
  • Transrotor Massimo TMD
  • NAD C316BEE V2
  • D'Agostino Progression Stereo
  • Relacja z wystawy High-End 2018 w Monachium

Ranking urządzeń

ranking

Polecane strony

Kontakt z redakcją