Nowości

Dział: Nowości

Denon AVC-X8500H: potęga 15 kanałów

Mar 05, 2018
Denon AVC-X8500H: potęga 15 kanałów

Nowa referencyjna jednostka A/V Denona nie jest już amplitunerem (bo i po co?), lecz wzmacniaczem A/V. Jako pierwsza w świecie szczyci się aż 13 kanałami wzmocnienia (!) i 13.2-kanałowym torem sygnałowym.

Umożliwia to wykonywanie zupełnie bezkompromisowych instalacji głośnikowych 7.2.6 lub 9.1.4, bez konieczności stosowania dodatkowych wzmacniaczy końcowych. To niejedyny wyróżnik AVC-X8500H na tle amplitunera AVR-X6400H (najwyższego z obecnej serii). Główna różnica to rozwiązania zastosowane w torze audio i bardziej masywna obudowa, czego miarą jest o połowę większa masa urządzenia (23,2 vs 14,5 kg).

Stylistyka jest bardziej ascetyczna, można rzec –  surowa, a zarazem bardziej odpowiadająca sprzętowi klasy high-end. Wzmacniacz, produkowany w niewielkiej serii w Japonii, wykorzystuje specjalne wysokoprądowe tranzystory DHCT, gwarantujące moc 150 W na kanał (8 Ω, 20 Hz – 20 kHz, THD=0,05%) w konfiguracji stereo. Producent określa moc zasilacza na 900 W.

Denon AVC X8500H 3

 

Oczywistym jest, że flagowa jednostka A/V ma wszystkie najnowsze rozwiązania audio i wideo, włączając w to pełną obsługę HDR (z Dolby Vision i HLG) oraz zupełnie nowe narzędzie do diagnostyki toru HDMI (HDMI Diagnostics), pomagające w rozwiązywaniu problemów w rozbudowanych i zaawansowanych instalacjach A/V. Ciekawostką jest także funkcja 4:4:4 Pure Color subsampling (nie ma na jej temat żadnej informacji, ale – jak sama nazwa wskazuje –  umożliwia ona zmniejszenie rozdzielczości koloru w celu zmniejszenia przepływności strumienia, co przy transmisji obrazu 4K może mieć kluczowe znaczenie, jeśli kable nie gwarantują przepływności na poziomie 18 Gb/s).

Cyfrowa sekcja audio dekoduje wszystkie formaty wielokanałowe, włączając w to Auro-3D, DTS-X i DTS Neural:X oraz – co oczywiste – Dolby Atmos. Jako przetworników c/a użyto układów AKM AK4490EQ.

Ponadto w ramach funkcjonalności HEOS, urządzenie ma być wzbogacone (po aktualizacji firmware’u na wiosnę 2018 r. – niestety, nie we wszystkich krajach) o opcję Alexa Smart Home Skill for Entertainment Devices.

Pozwala ona na wypowiadanie poleceń głosowych, włączanie/wyłączanie urządzenia, regulację głośności, wyciszanie, zatrzymywanie odtwarzania, przełączanie wejść oraz obsługę streamingu. Protokół kontroli IP ma certyfikat Control4 SDDP (Simple Device Detection Protocol).

 

Denon AVC X8500H 2

 

W ramach aktualizacji oprogramowania (zapowiedzianej na ten rok), wzmacniacz zyska także kompatybilność z nową rozszerzoną funkcją kanału zwrotnego audio eARC. Warto także wspomnieć, że możliwe będzie zaktualizowanie toru HDMI do najnowszej specyfikacji HDMI 2.1 (w przeciwnym razie brak obsługi tego standardu w obecnej formie byłby poważnym argumentem przemawiającym za tym, by odczekać z zakupem tak drogiej jednostki A/V). Europejską cenę ustalono na poziomie 3699 euro.

Kontakt: Horn Distribution, www.denon.pl | Cena: ok. 15 000 zł

Oceń ten artykuł
(10 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Wybierz dział

Aktualnie w testach

  • Rotel CD11&A11
  • Moon LP110 v2 kontra Arcam rPhono
  • Primare I15
  • dCS Bartok
  • VPI Prime / Lyra Delos
  • Pioneer UDP-LX800
  • KEF R11
  • Audiovector QR5
  • Goldring Ethos
  • Piega Premium 701

Ranking urządzeń

ranking

Polecane strony

Kontakt z redakcją