Nowości

Dział: Nowości

Sharp wraca – i stawia na 8K!

Lip 12, 2018
Sharp wraca – i stawia na 8K!

IFA GPC, czyli IFA Global Press Conference, to coroczne spotkanie dziennikarzy z całego świata, w trakcie którego Messe Berlin GmbH i gfu, czyli organizatorzy tych znanych berlińskich targów, uchylają rąbka tajemnicy i przedstawiają część nowości, które pojawią się we wrześniu.

Nie inaczej było i tym razem ‒ zaproszeni dziennikarze mieli okazję poznać nie tylko część rynkowych debiutów planowanych na jesień, lecz także trendy branżowe oraz dane statystyczne GfK, które normalnie nie są ogólnodostępne.

Nie ulega wątpliwości, że do najważniejszych premier, które można było zobaczyć podczas IFA GPC w Rzymie, należały telewizory 8K marki Sharp. Choć ten znany i zasłużony dla rozwoju branży audio-wideo, japoński producent nie miał ostatnio łatwego życia, wygląda na to, że dwa lata po przejęciu przez tajwańskiego Foxconna (znanego chociażby z produkcji telefonów iPhone dla firmy Apple) sytuacja firmy uległa diametralnej poprawie. Dowodem tego jest pierwszy od kilku lat zysk netto (ok. 0,9 mln USD), który Sharp odnotował w roku obrotowym zakończonym 31 marca 2018 r. przy przychodach ze sprzedaży rzędu 22 mld dolarów (wzrost o 20%).

 

Sharp LV 70X500 1

 

Mając dobrą sytuację finansową, Sharp nie waha się wprowadzać nowych produktów, czego przykładem jest LV-70X500E ‒ pierwszy telewizoromonitor 8K na rynku europejskim. Dostępny z ekranem o przekątnej 70 cali, LV-70X500E, wykorzystuje wyświetlacz LCD o rozdzielczości 7680 na 4320 pikseli i konwencjonalnej strukturze subpikseli RGB (co oznacza de facto koniec eksperymentów ze znaną z Quattronów Sharpa technologią RGBY z dodatkowym żółtym subpikselem). Wyświetlacz pracuje z częstotliwością odświeżania 60 Hz, natomiast za zwiększanie współczynnika kontrastu odpowiada 216 odrębnych stref lokalnego wygaszania podświetlenia. Z innych ważnych parametrów warto wspomnieć pokrycie szerokiej palety barw (78% Rec.2020 wg CIE1931xy), obsługę formatów HDR10 oraz HLG a także szczytową luminancję rzędu 1000 cd/m2. Nie zabrakło też zaawansowanego systemu przeskalowywania treści do rozdzielczości 8K, niezbędnego w wyświetlaczach tego typu.

Z użytkowego punktu widzenia LV-70X500E jest bardziej monitorem niż typowym telewizorem, ponieważ nie ma ani tunera telewizyjnego, ani funkcji Smart. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o nietypowej liczbie gniazd HDMI ‒ jest ich aż osiem, z czego cztery służą do przesyłania sygnału 8K, podzielonego na cztery ćwiartki o rozdzielczości 4K każda, a pozostałe cztery ‒ do podłączania takich urządzeń, jak odtwarzacz Blu-ray, dekoder czy zewnętrzny odtwarzacz multimediów. Sharp zdecydował się na zwielokrotnienie gniazd HDMI z prostego powodu ‒ w chwili rynkowego debiutu nie były jeszcze dostępne żadne chipsety z obsługą HDMI 2.1, który to standard natywnie obsługuje 8K.
 

Sharp LV 70X500 8k logo

 

Sharp LV 70X500 2

Zaproszeni dziennikarze z czasopism i portali fotograficznych byli w zasadzie zgodni ‒ nowy wyświetlacz Sharpa pozwala na nowo odkryć piękno szczegółów robionych fotografii, a także podnieść na wyższy poziom własne umiejętności, ponieważ rozdzielczość 8K bezlitośnie obnaża wszelkie niedoskonałości warsztatowe. Czy ultrawysoka szczegółowość przekona klientów do wydania 50 tysięcy złotych na pierwszy monitor 8K? O tym przekonamy się, gdy Sharp LV-70X500E trafi do sklepów.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Wybierz dział

Aktualnie w testach

  • Piega Premium 701
  • Meze Empyrean kontra HiFiMAN HE100se
  • Denon CEOL N10
  • Cambdridge Audio Edge NQ
  • NuPrime ST-10
  • SOtM sMS-200 Ultra
  • KEF R11

Ranking urządzeń

ranking

Polecane strony

Kontakt z redakcją