PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Linn Akurate DSM / Akubarik

Lip 15, 2014

Index

Szkocki producent już wiele lat temu przejawiał „słabość” do systemów aktywnych. Teraz promuje je bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Mniej pudełek, więcej możliwości, niższa cena. Sprawdziliśmy, jak to działa w praktyce.

Dystrybutor: Linn UK, www.linn.co.uk
Sprzęt do testu dostarczył: Stereo Stereo, www.linnpolska.pl
Ceny: Akurate DSM – 5990 GBP (ok. 30 000 zł); Akubarik – 17 600 GBP (ok. 89 000 zł)

Tekst: Filip Kulpa | Zdjęcia: Linn, autor

audioklan

 

 


Aktywny – znaczy lepszy?

akurate-dsm-front

Klasyczny, jeśli w ogóle można tak powiedzieć, aktywny system hi-fi, składa się ze źródeł dźwięku, przedwzmacniacza i aktywnych kolumn głośnikowych. W najbardziej optymistycznym wariancie były to do tej pory dwa segmenty hi-fi (w tym jedno źródło dźwięku) – nie licząc kolumn – zaś w praktyce – nierzadko trzy albo cztery, jeśli ktoś słuchał płyt CD, winyli i radia. W gruncie rzeczy, oszczędność wynikająca z mniejszej liczby urządzeń okazywała się niewielka. Cenowo też nie było rewelacji. Zakładając, że ktoś budował porównywalny system na wzmacniaczu dzielonym stereo i kolumnach pasywnych, odpadało raptem jedno pudełko, choć zwykle to największe: końcówka mocy. Z kolei w stosunku do systemu zbudowanego na wzmacniaczu zintegrowanym oszczędności nie było, tak naprawdę, żadnej.

Współczesna technika audio pozwala na znaczne uproszczenie systemu aktywnego, gdyż funkcję źródeł i przedwzmacniacza przejmuje jedno urządzenie: odtwarzacz strumieniowy, będący jednocześnie jednostką centralną systemu oraz przedwzmacniaczem. Urządzenia tego typu proponuje od jakiegoś czasu szkocki Linn. Do wyboru mamy dwa modele: Akurate DSM i Klimax Exakt DSM (absolutna nowość). Firma poleca ich zestawianie z dedykowanymi zestawami głośnikowymi. W przypadku pierwszego z wymienionych systemów jest to model Akubarik, a w droższym – Klimax Exakt 350. Pomiędzy tymi propozycjami występuje zasadnicza różnica funkcjonalna. Linn poszedł śladem Meridiana i swe najnowsze zestawy głośnikowe zaprojektował jako system cyfrowy, z 6-drożną zwrotnicą DSP. To oznacza, że Klimax Exakt DSM wypuszcza sygnał cyfrowy (łączem Exakt Link), nie pełniąc funkcji preampu analogowego ani nawet DAC-a. To wyłącznie streamer cyfrowy z opcją digitalizacji analogowych sygnałów wejściowych.

Koncepcja testowanego systemu Akurate jest mniej radykalna. Akurate DSM podaje do kolumn sygnał analogowy, a te są klasycznymi, choć technicznie nietypowymi zestawami aktywnymi. Z funkcjonalnego punktu widzenia obydwa zestawy aktywne Linna są jednak porównywalne. Składają się zaledwie z jednego małego urządzenia, pary kolumn i pięciu kabli – dwóch sygnałowych i trzech prądowych. Co by nie mówić, to niezwykle eleganckie rozwiązanie.

System odsłuchowy:

  • Pomieszczenie: 30 m2 zaadaptowane akustycznie, dość silnie wytłumione, kolumny ustawione w wolnej przestrzeni (ok. 2 m od ściany tylnej, ponad 1,2 m od ścian bocznych)
  • Kable XLR: Linn
  • Zasilanie: listwa Furutech f-TP615E, kable sieciowe Furutech FP-614Ag/G
  • Akcesoria: stolik Rogoz Audio 4PBS/BBS, Stand Art STO

Prev Next »

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją