Nowości

Dział: Nowości

ELAC Alchemy

Lip 17, 2019
ELAC Alchemy

W październiku 2016 r. roku firma Elac stała się właścicielem marki Audio Alchemy, która w drugiej połowie lat 90. zasłynęła niedrogimi i bardzo dobrze brzmiącymi przetwornikami c/a oraz reduktorami jittera (tak, były takie urządzenia!). Był to także jeden z pierwszych wytwórców sprzętu audio, który – nie godząc się na ograniczenia łącza cyfrowego S/PDIF – zaimplementował interfejs I2S na bazie złącza mini-DIN.

 

To stare dzieje, ale duch marki stworzonej ponad dwie dekady temu przez Petera Madnicka nagle odżył, gdy w ubiegłym roku pokazano pierwsze produkcyjne urządzenia serii Alchemy. Obecnie zaczynają one już trafiać do dealerów. Mowa o trzech urządzeniach: przedwzmacniaczu cyfrowo-analogowym zintegrowanym ze streamerem, końcówce mocy oraz przedwzmacniaczu gramofonowym. Mieliśmy okazję oglądać te urządzenia na ostatniej wystawie High-End Monachium i musimy przyznać, że budowa tych urządzeń w relacji do bardzo niewygórowanych cen robi wrażenie. Wszystkie urządzenia charakteryzują ultrapłaskie metalowe obudowy o wysokości 1,75 cala (44,5 mm).

elac alchemy ddp-2

DDP-2 (2599 euro) łączy trzy urządzenia w jednym: przedwzmacniacz liniowy z trzema wejściami analogowymi (2xRCA, 1xXLR), przetwornik c/a 32 bity / 384 kHz z wejściami USB audio, I2S (mini DIN), AES/EBU, dwoma koncentrycznymi i dwoma optycznymi oraz streamer zgodny z Roonem i własną aplikacją. Urządzenie jest kompatybilne z formatem MQA, oferuje maksymalne wzmocnienie 12 dB. Łączność z siecią zapewnia wyłącznie łącze Ethernet. W urządzeniu zastosowano w pełni dyskretny tor analogowy w technice FET pozbawiony kondensatorów sprzęgających.

Miłośników czarnych płyt z pewnością zainteresuje phonostage PPA-2 (999 euro), który jako jeden z nielicznych w tej cenie posiada wejścia i wyjścia zbalansowane – i taki też jest cały tor sygnałowy wykonany w technice FET na bazie elementów dyskretnych. Na wyjściach pracuje serwo stałoprądowe. Korekcja RIAA jest pasywna – w tej części układu nie żałowano rezystorów metalizowanych o tolerancji 0,1%, ani selekcjonowanych kondensatorów polipropylenowych. Rezystancję wejścia MC reguluje się płynnie w zakresie od 5 do 999 omów, a wybraną wartość można śledzić na wyświetlaczu LCD. Technicznym atutem urządzenia jest też wbudowany zasilacz liniowy z opcją wyprowadzenia stabilizowanego napięcia +18V do zasilania gramofonów Miracord 70 lub 90. Ich posiadacze mogą mieć więc podwójną korzyść z użycia PPA-2. Wzmocnienie dla toru MM wynosi typowe 42/48 dB (RCA/XLR), zaś dla MC jest o 18 dB większe (60/66 dB).

Kontakt: Audio Klan, www.audioklan.com.pl | Ceny: podane (orientacyjnie) w tekście

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Aktualnie w testach

  • Gato Audio FM-15
  • Polk Audio Legend 100
  • Martin Logan Motion 35 XTi
  • Arcam CD73T
  • Primare PRE35 PRISMA & A32.2
  • T+A SD3100HV / PDT 3100HV
  • Gryphon Antileon EVO
  • Gauder Akustik Arcona 60 mkII
  • Podkładki i platformy antywibracyjne

Ranking urządzeń

ranking

Polecane strony

Kontakt z redakcją