Nowości

Dział: Nowości

Muzyczna premiera Levinsona

Paź 29, 2019
Muzyczna premiera Levinsona

Podczas wystawy High-End 2019 Mark Levinson po raz pierwszy w Europie zaprezentował dwa wzmacniacze zintegrowane – No5802 i No5805.

 

No5802 i No5805 to bliźniacze względem siebie konstrukcje, różniące się funkcjonalnością, a konkretnie liczbą wejść cyfrowych i obecnością przedwzmacniacza gramofonowego w tym drugim modelu. W obu urządzeniach zastosowano dwa monofoniczne, jednostopniowe układy przedwzmocnienia sprzężone ze sterowaną cyfrowo drabinką rezystorową. Liczbę wejść analogowych ograniczono (rozsądnie) do trzech: jednego XLR i dwóch RCA. Z układem przedwzmacniacza współpracuje dedykowany wzmacniacz słuchawkowy MainDrive w klasie A (wyjście 6,35 mm). Sekcja cyfrowa Precision Link II DAC jest bardzo zaawansowana – bazuje na układach ESS Technology i w zależności od modelu ma 4 lub 6 wejść cyfrowych. Co ciekawe, w tańszym modelu No5802 jest ich więcej, bo aż sześć: jedno AES/EBU, dwa optyczne, dwa współosiowe oraz asynchroniczne USB audio powiązane z układem XMOS, gwarantującym odtwarzanie muzyki w formatach PCM 32/192 i DSD 5,6 MHz. Zapewniono także wsparcie formatu MQA. Nowoczesność modeli podkreśla wbudowany moduł Bluetooth z obsługą kodeka aptX HD oraz kompatybilność z systemami automatyki domowego. Za pośrednictwem przeglądarki można dokonywać aktualizacji oprogramowania, jak również zmieniać ustawienia wzmacniaczy.

 

Mark Levinson 5802 back

 

W droższym o 5000 zł modelu No5805 dodano wysokiej jakości przedwzmacniacz phono (Pure Phono) z konfigurowalnymi wejściami MM i MC, będący uproszczoną wersją układu zastosowanego w przedwzmacniaczach serii 500 (No523 i No526). Układ jest hybrydowy i wykorzystuje pasywną korekcję RIAA na bazie kondensatorów polipropylenowych i precyzyjnie dobranych oporników. Wartości wzmocnienia można przełączać zdalnie, natomiast obciążenie i pojemność wejściową zmienia się manualnie za pośrednictwem mikroprzełączników na tylnej ściance.

 

Mark Levinson 5805

 

Obydwa wzmacniacze zawierają stopień wzmocnienia napięciowego pochodzący z końcówki mocy No534 oraz wzmacniacze końcowe w klasie AB o mocy 125 W przy 8 Ω (250 W / 4 Ω) zbudowany z sześciu 15-amperowych tranzystorów bipolarnych (na kanał) współpracujący z driverami pracującymi w klasie A i tranzystorami ThermalTrak służącymi do stabilizacji prądu spoczynkowego. Zasilacz liniowy oparto na pojedynczym, ekranowanym transformatorze toroidalnym o mocy ponad 500 VA, z oddzielnymi uzwojeniami dla każdego kanału oraz baterią kondensatorów o łącznej pojemności 40 tys. μF zamontowanymi bezpośrednio przy końcówce mocy. Wzmacniacze mogą współpracować z kolumnami, których impedancja spada do 2 omów.

Mark Levinson 5805 back

 

Jak przystało na urządzenia Marka Levinsona (Harman Luxury Audio), wykonanie urządzeń reprezentuje światowy poziom. Aluminiowe czołówki mają grubość dochodzącą do 25 mm, a detale takie jak aluminiowe przyciski czy charakterystycznie wyrzeźbione gałki o profilu klepsydry świadczą o niewątpliwej klasie tych urządzeń. Pokaz urządzeń na nadchodzącej wystawie Audio Video Show (8-10 listopada br.).

Kontakt: Suport, www.suport.pl | Ceny: No5802 – 31 990 zł; No5805 – 36 990 zł

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Kontakt z redakcją