Nowości

Dział: Nowości

Mark Levinson No5101 – streamer, DAC i odtwarzacz SACD w jednym

Lis 01, 2019
Mark Levinson No5101 – streamer, DAC i odtwarzacz SACD w jednym

Całkiem niedawno, Mark Levinson zaprezentował dwa wzmacniacze zintegrowane No5802 i No5805, którym poświęciliśmy inny wpis na avtest.pl (TUTAJ). Obok nich, podczas Audio Video Show 2019, swoją premierę będzie miał jeszcze jeden, bardzo ciekawy produkt amerykańskiej firmy.

 

Mowa o zintegrowanym źródle cyfrowym No5101, które jest prawdziwym „trzy w jednym”. Mamy tu bowiem do czynienia z połączeniem odtwarzacza strumieniowego, przetwornika c/a oraz odtwarzacza SACD (Network Streaming SACD Player and DAC). Trzeba przyznać, że taka koncepcja użytkowa wydaje się niezwykle atrakcyjna – daje bowiem możliwość odtwarzania krążków Super Audio CD, które po dwóch dekadach od swojej premiery i przebytym upadku formatu powracają do audiofilskich łask. Jednocześnie audiofile chcący korzystać z dobrodziejstw streamingu nie muszą zaopatrywać się w dodatkowe urządzenie. No5101 rozwiązuje więc – przynajmniej w teorii – audiofilski dylemat: czy inwestować z odtwarzacz, DAC, czy może streamer. No dobrze, przejdźmy do konkretów: co oferuje nowy numer Marka, czego możemy się po nim spodziewać?

Sekcja cyfrowa bazuje na rozwiązaniu Precision Link DAC II, które znajdziemy również we wspomnianych integrach. Oznacza to użycie jednego w przetworników ESS Technology (Sabre Pro) w towarzystwie dyskretnego, w pełni zbalansowanego konwertera prądowo-napięciowego. Dyskretną budowę ma także reszta toru analogowego o architekturze dual mono (Pure Path). Źródło zasilania jest liniowe, wykorzystuje duży transformator typu toroidalnego oraz kondensatory o łącznej pojemności 13 600 μF. Sekcja zasilania oraz płytka sterowania zostały umieszczone w stalowej klatce Faradaya celem redukcji uch wpływu na działanie wrażliwej sekcji analogowej i DAC-a. Do odczytu płyt CD i SACD zaprzęgnięto szczelnie ekranowany mechanizm ze szczelinowym ładowaniem płyty, odizolowany mechanicznie od chassis za pomocą struktury kanapkowej z PVC i gumy.

Wśród wejść cyfrowych znalazły się tradycyjne interfejsy, jak S/PDIF czy Toslink, jak również port USB typu A dla pamięci masowych (możliwy odczyt plików hi-res FLAC, AIFF, WAV 24 bity / 192 kHz). Odczyt sieciowy może się odbywać także w ramach sieci lokalnej (UPnP/DLNA). O dziwo, specyfikacja producenta nie wspomina o jakiejkolwiek możliwości strumieniowania z serwisów muzycznych.

O amerykańskim rodowodzie urządzenia świadczą opcje sterowania w systemach automatyki domowej (IP, RS-232C), trigger 12V). Najwyższą jakość wykonania podkreśla calowej grubości panel czołowy wykonany – jakże mogłoby być inaczej – z anodowanego na czarno aluminium.

Dystrybutor: Suport, www.jbl.com.pl | Cena: nieustalona (w USA – 5500 USD)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Kontakt z redakcją