Nowości

Dział: Nowości

Accuphase A-48

Sty 06, 2020
Accuphase A-48

Klasa A wciąż ma swoich gorących zwolenników. W ślad za tym „zapotrzebowaniem”, japoński spec od elektroniki high-end rozpoczął sprzedaż swojej najmniejszej i mocowo najsłabszej końcówki mocy pracującej w klasie A. Nietrudno się domyślić, że model A-48 zastępuje do niedawna produkowany A-47.

 

Liczne modyfikacje przyczyniły się do uzyskania jeszcze wyższej jakości dźwięku i nie tylko. W przeciwieństwie do większości rywali, japońska firma nie szczędzi detali opisujących różnice między nowym a starym modelem. Typowo dla Accuphase’a, inżynierowie położyli nacisk na poprawę parametrów mierzalnych, takich jak odstęp od szumu (wzrost ze 116 do 117 dB) czy współczynnik tłumienia (wzrost z 600 do 800). Zaimplementowano także nowe rozwiązanie zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowego opartego na optoizolatorach, które w żaden w sposób nie degraduje jakości dźwięku.

Accuphase A-48 wnetrze

Ważniejsze są jednak te modyfikacje, które w bezpośredni sposób rzutują na oferowane przez A-48 brzmienie. Stopień wzmocnienia wstępnego bazuje na opracowaniu zastosowanym w końcówce mocy A-75 – chodzi o w pełni dyskretny układ zbalansowany o regulowanym wzmocnieniu (od 10 do 22 dB). W stopniu końcowym (zapewniającego kolejne 6 dB gainu) pojawiły się inne tranzystory mocy – użyto aż 6 par, mosfetów FQA36P15/FQA28N15 w każdym kanale. Są one znacznie wydajniejsze (33 A) od wcześniej stosowanych elementów Toshiby (10 A). Jednocześnie zwiększono pojemność filtrującą w zasilaczu – teraz dwa główne elektrolity mają pojemność po 60 tys. μF każdy (wcześniej: 56 tys. μF). Tak duża rezerwa prądowa sprawia, że A-48 pomimo nominalnie niedużej mocy (45 W na kanał przy 8 Ω) zachowuje się jak idealne źródło napięciowe, podwajając moc przy spadku impedancji obciążenia, kolejno do 4 i 2 omów (2 x 180 W / 2 Ω). Oczywistym jest, że przy tak ekstremalnym wykorzystaniu możliwości „48-ki” wzmacniacz ten nie pracuje już w klasie A. Pobór mocy na biegu jałowym wynosi bardzo umiarkowane – jak na końcówkę mocy w klasie A z 12 tranzystorami na kanał – 180 W.

Accuphase A-48 power amp unit

Uzyskanie wyśrubowanego współczynnika tłumienia nie byłoby możliwe bez firmowego rozwiązania pętli sprzężenia zwrotnego Balanced Remote Sensing oraz przekaźników mosfetowych przy samych terminalach głośnikowych, których rezystancja w stanie otwartym wynosi zaledwie 1 mΩ (wcześniej: 1,8 mΩ), co – dodajmy dla pełnego obrazu sytuacji – jest wartością o co najmniej rząd wielkości mniejszą niż rezystancja kabli głośnikowych. Analogicznie jak poprzednika, A-48 można zmostkować i w ten sposób zamienić go w monoblok. Wzmacniacz waży 33 kg.

Z zewnątrz nową końcówkę mocy da się rozpoznać po rozszerzonej skali wskaźników wysterowania (teraz zaczyna się od -50 zamiast od -40 dB) oraz zmienionym wykończeniu górnej pokrywy.

Dystrybutor: Nautilus Dystrybucja, www.accuphase.pl | Cena: 44 900 zł

Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Ayon CD10-II Sub ATC »
Zaloguj się, by skomentować

Aktualnie w testach

  • Gato Audio FM-15
  • Polk Audio Legend 100
  • Martin Logan Motion 35 XTi
  • Arcam CD73T
  • Primare PRE35 PRISMA & A32.2
  • T+A SD3100HV / PDT 3100HV
  • Gryphon Antileon EVO
  • Gauder Akustik Arcona 60 mkII
  • Podkładki i platformy antywibracyjne

Ranking urządzeń

ranking

Polecane strony

Kontakt z redakcją