Nowości

Dział: Nowości

Luxman D-03x

Maj 10, 2020
Luxman D-03x

Japońska firma z siedzibą w Yokohamie, należąca obecnie do IAG, opracowała nowy model odtwarzacza CD z funkcją przetwornika c/a. D-03x będzie jednym z dwóch obecnie oferowanych dyskofonów, obok flagowego modelu D-10x, którego premiera jest dopiero planowana. Dotychczas oferowane modele D-05u, D-06u i D-08u nie są już produkowane. To niewątpliwie smutna informacja dla zwolenników formatu Super Audio CD, który obsługiwały.

Nowy D-03x jest pozycjonowany poniżej dotychczas produkowanego modelu D-05u, na co wskazuje niższa cena i nieco uproszczona konstrukcja, jednak podobieństw jest wiele i nie ograniczają się one bynajmniej do tej samej, bardzo solidnej i precyzyjnie zmontowanej, aluminiowej obudowy. Ważący przeszło 13 kg odtwarzacz bazuje na innym czytniku (nie jest to już mechanika LxDTM), który oparto na aluminiowej podstawie o grubości 8 mm i od góry zabudowano stalową pokrywą. W sekcji cyfrowej zastosowano parę przetworników PCM1795 w konfiguracji różnicowej, a tor analogowy jest w pełni zbalansowany, co upodabnia D-03x do modelu D-05u. Istotne zmiany – i to na korzyść nowego modelu – zaszły w implementacji złącza USB audio (typu B), które umożliwia odtwarzanie materiału DSD 256 i PCM 384 kHz. Bazuje ono na programowalnym układzie scalonym realizującym jednocześnie funkcję dekodera MQA, a ponadto umożliwia transfer danych w nowym trybie Bulk Pet (opracowanie firmy Interface Co, Ltd), który zmniejsza obciążenie procesora – tak po stronie nadajnika, jak i odbiornika. Taktowaniem danych zarządza zegar (master clock) o zminimalizowanym szumie fazowym (mały jitter). Prócz złącza USB, odtwarzacz wyposażono w wejścia koncentryczne i optyczne, jak również wyjścia tego samego typu (odłączalne). Istnieje możliwość cyfrowego odwrócenia fazy sygnału. Wsparcie formatu MQA jest możliwe nie tylko w odniesieniu do plików, ale również płyt w formacie MQA-CD.

Zasilanie zrealizowano podobne jak w modelu D-05u – bazuje na bardzo podobnym (lub tym samym) transformatorze wysokiej jakości (ekranowane chassis) oraz całkiem rozbudowanej sekcji stabilizacji i filtracji napięć
Stałopoziomowy zbalansowany tor analogowy został zakończony dwoma rodzajami wyjść: XLR (co zrozumiałe) oraz RCA. W obu przypadkach maksymalne napięcie wyjściowe wynosi 2,4 V, a impedancja – odpowiednio – 600 i 300 omów.

Jak dowiedzieliśmy się od dystrybutora, pierwsza partia nowych odtwarzaczy została wyprzedana zanim jeszcze trafiła do sklepów. Czekamy na zamówiony egzemplarz do testu.

Kontakt: Audio Klan, www.audioklan.com.pl | Cena: 18 499 zł

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją