Nowości

Dział: Nowości

Odsłuchy Spendorów w Q21

Lip 15, 2020
Odsłuchy Spendorów w Q21

Marki Spendor przedstawiać nie potrzeba. Istnieje ona od 60 lat i jest owocem pasji małżeństwa Spencera i Dorothy Hughes. Od pierwszych liter założycieli pochodzi zresztą ta nazwa.

 

Spencer był inżynierem dźwięku pracującym przez długie lata dla BBC, a pierwszy model profesjonalnego zestawu głośnikowego sygnowanego marką Spendor – model BC1 – stworzył podwaliny dla całej serii serii kolumn przeznaczonych. Był to zresztą zestaw głośnikowy zbudowany z myślą o sprostaniu oczekiwań profesjonalistów na rzetelnie brzmiący monitor głośnikowy. Sztuka ta w dużej mierze się udała, pomijając niski zakres pasma.

Obecną gamę Spendora tworzą trzy serie: A, D i Classic.Linia A składa się z trzech małych i niedużych zestawów podłogowych (A2, A4, A7) o konstrukcji dwudrożnej oraz monitorów A1. W kolumnach tych wykorzystano 15-cm lub 18-cm przetworniki nisko-średniotonowe z membranami polimerowymi (EP77) oraz 22-mm tekstylne kopułki wysokotonowe.

spendor 02

Niedawno zmodernizowana seria D to dwa większe, smukłe, wolnostojące zestawy głośnikowe o konstrukcji 2,5- i 3-drożnej. W modelu D7.2 zastosowano dwa 18-cm woofery – górny z polipropylenową membraną EP77 i dolny z membraną z dwuczęściowego kompozytu kevlarowego. Górę pasma obsługuje 22-mm poliamidowy tweeter z wyrównującym ciśnienie dyfuzorem LPZ (Linear Pressure Zone). Obydwa woofery dysponują solidnymi koszami odlewanymi z magnezu oraz silnymi układami magnetycznymi, zoptymalizowanymi pod kątem tłumienia elektrodynamicznego i rozpraszania nadmiaru ciepła. Częstotliwości podziału ustalono na 900 Hz oraz 3,2 kHz. Pasmo przenoszenia obejmuje zakres od 29 Hz do 25 kHz. W stosunku do poprzedniej wersji kolumn (D7), zmieniła się przede wszystkim konstrukcja obudowy – zastosowano inne materiały wytłumiające i przeprojektowano wnętrze, stosując asymetryczne wzmocnienia. Koncepcja Dynamic Damping wykorzystuje drobne polimerowe elementy tłumiące, które zamieniają drgania w ciepło, poza nimi wnętrze obudowy jest całkowicie wolne od innych materiałów tłumiących, co umożliwia swobodny przepływ powietrza i wypromieniowanie całej energii niskich tonów z głośników na zewnątrz. Na dole tylnej ścianki znajduje się charakterystyczny tunel BR (Spendor Linear Flow) zbudowany na zasadzie stożkowej przegrody z podwójną zwężką Venturiego. Dostępne są następujące wykończenia: czarny jesion, ciemny orzech, naturalny dąb, wiśnia oraz satynowa biel uzupełniona czarnym cokołem. W zestawie znajdziemy maskownice mocowane magnetycznie oraz regulowane kolce umożliwiające stabilne ustawienie kolumn.

spendor 03

I wreszcie seria Classic – sześć klasycznych monitorów Spendora, które konstrukcyjnie sięgają tradycji lat 70. Prezentują muzykę ze zniewalającym ciepłem i urokiem – identycznie jak ich poprzednicy z lat 70. Dopracowane do perfekcji przez ponad 50 lat swojej historii, konstrukcje z serii Classic są w stanie zapewnić najwyższy poziom wrażeń płynących ze słuchania muzyki, nawet najbardziej zaawansowanym melomanom.

Oferta na poszczególne modele znajduje się pod tym linkiem.

Kontakt: Salon audio-video Q21, Pabianice, ul. Reymonta 12, tel. (42) 213 01 66, www.Q21.pl

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją