Nowości

Dział: Nowości

Marantz SACD 30n / Model 30 - Premiera

Wrz 01, 2020
Marantz SACD 30n / Model 30 - Premiera

1 września br. Marantz oficjalnie zaprezentował swoje najnowsze dzieło – system stereofoniczny składający się ze wzmacniacza zintegrowanego Model 30 i odtwarzacza SACD 30n. Urządzenia są pozycjonowane pomiędzy seriami klasy referencyjnej (10 i 12) rdzeniem oferty w postaci serii czterocyfrowych (8000, 7000, 6000, 5000). Ich wyróżnikiem są nie tylko rozwiązania techniczne i „odpowiednia” jakość dźwięku, ale także zupełnie nowa stylistyka. Z tego powodu można mówić o małej rewolucji. Sloganem reklamowym promującym nową serię 30 jest „Modern Musical Luxury”. Przyznać trzeba, że nowe modele prezentują się niezwykle atrakcyjnie – przynajmniej na zdjęciach.

marantz seria 30

Pod względem technicznym rewolucji w nowych Marantzach nie znajdziemy. To raczej kompilacja znanych już rozwiązań, stosowanych przez inżynierów Marantza w ciągu ostatnich kilku i więcej lat.

W odtwarzaczu SACD 30n zastosowano uniwersalny, autorski mechanizm napędu SACDML-3 znany z serii 10 i 12, kompatybilny z płytami CD, Super Audio CD i nagrywalnymi DVD, z których urządzenie może odtwarzać pliki hi-res PCM 24/192 i DSD 128. SACD 30n jest jednocześnie przetwornikiem c/a USB i odtwarzaczem strumieniowym – i ten fakt stanowi największą nowość, bowiem do tej pory Marantz miał w swojej ofercie tylko jeden odtwarzacz sieciowy z wbudowanym napędem optycznym (mowa o NA8006). Co zrozumiałe, SACD 30n jest znacznie lepszą konstrukcją, dzięki czemu stanie się on atrakcyjną propozycją także dla tych, którzy nie mają zamiaru kupować systemu Marantza, a jedynie markowe i wyrafinowane źródło. Atrakcyjność modelu zwiększa obecność oddzielnej pary wyjść regulowanych RCA (XLR-ów nie przewidziano, bo i tak nie miałyby uzasadnienia technicznego), dzięki czemu odtwarzacz można sparować z głośnikami aktywnymi lub końcówką mocy. Zastosowano 4 wejścia cyfrowe, w tym asynchroniczne USB typu B, do którego można podawać sygnał PCM 384 kHz lub DSD 128. Wbudowany moduł strumieniowy HEOS ogranicza próbkowanie sygnału wejściowego PCM do 192 kHz (obsługuje przy tym format DSD 128), zapewniając jednak wygodę i dostęp do popularnych serwisów strumieniowych, jak również obsługując funkcję asystentów głosowych (Google Assistant, Amazon Alexa, Apple Siri). Dla użytkowników ceniących wygodę i nowoczesne rozwiązania może to być argument przemawiający za zakupem SACD 30n – tym bardziej, że jego cena została ustalona na dość rozsądnym poziomie 3000 euro.

Sekcja cyfrowa SACD 30n bazuje na opracowanym pierwotnie z myślą o odtwarzaczu SA-10 rozwiązaniu Marantz Musical Mastering (następnie wprowadzonym do modeli SA-Ki Ruby i ostatnio do SA-12SE). Polega ono na przetwarzaniu sygnałów wejściowych PCM (niezależnie od częstotliwości próbkowania) do formatu DSD 256 i zastąpieniu tradycyjnej konwersji c/a analogową filtracją dolnoprzepustową. Dostępne są dwa algorytmy filtracji cyfrowej (slow i fast roll-off), obydwa odznaczające się krótkim efektem pre-echa.

Wzmacniacz zintegrowany Model 30 to urządzenie w całości analogowe. Jak słusznie zauważa szef działu rozwojowego, Rainer Fink, naturalną lokalizacją dla sekcji cyfrowej i cyfrowo-analogowej jest odtwarzacz (w tym przypadku SACD 30n), a nie wzmacniacz. Ten wprawdzie bazuje na modułach pracujących w klasie D (Hypex NCore 500, które umieszczono przy samych terminalach wyjściowych), lecz tor sygnałowy od wejścia po wyjście jest w całości analogowy. Zgodnie z logiką, moc wyjściowa jest w związku taka sama, jak w przypadku modeli PM-10 i PM-12SE (100 W na kanał przy 8 Ω i 200 W przy 4 Ω). Wzorem tych konstrukcji, w nowym modelu zastosowano dwa niezależne zasilacze – impulsowy dla stopni końcowych i liniowy, oparty na sporym toroidzie dedykowany dla przedwzmacniacza. Jego tor sygnałowy jest dyskretny (modułu HDAM). W konstrukcji nowej integry producent postawił wyraźny akcent na aplikację przedwzmacniacza gramofonowego, który obsługuje wkładki MM i MC, a ponadto umożliwia regulację obciążenia dla tych drugich. Dostępne są trzy ustawienia: low (33 Ω), mid (100 Ω) i high (390 Ω) – odpowiednie dla różnych modeli wkładek z ruchomą cewką.

marantz seria 30

Premiera handlowa nowego systemu nastąpi na początku września br.

Dystrybutor: Horn Distribution, www.marantz.pl | Ceny: SACD 30n – 13 499 zł, Model 30 – 13 499 zł

 

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją