Nowości

Dział: Nowości

Focal Aria K2

Lis 25, 2020
Focal Aria K2

W 1986 roku firma Focal opracowała membranę z tak zwanego polikewlaru K2. Na tamte czasy była to bardzo innowacyjna technologia. Pomiędzy dwiema warstwami włókien aramidowych znajdował się piankowy rdzeń, dzięki czemu uzyskano bardzo dużą sztywność membran przy względnie dobrym tłumieniu wewnętrznym.

Pierwszymi kolumnami, które skorzystały z tej techniki były znakomite JMlaby Antea. Przez kolejnych kilkanaście lat JMlab stosował tę technikę głośnikową w wielu różnych modelach; lata 90. zaowocowały prawdziwym „wysypem” ciekawych zestawów głośnikowych na bazie tych głośników. Jednymi z najbardziej znanych były monitory Point Source 5.1. Po roku 1995, gdy zadebiutowała Grande Utopia, polikewlarowe membrany utraciły status sztandarowego opracowania firmy i sukcesywnie ustępowały pola głośnikom nisko- i nisko-średniotonowym z membranami W. Był to materiał technicznie doskonalszy i generalnie łatwiejszy w produkcji seryjnej. Wielu audiofilów, z nami włącznie, tęskniło jednak za żywo i barwnie brzmiącymi membranami K2 – nowsze JMlaby, a potem już Focale nie miały „tego czegoś”. Gdy Focal wycofał się z rynku DIY i przestał produkować głośniki na bazie K2, jęk zawodu przetoczył się niemal przez całą branżę hi-fi. Po 30 latach od premiery polikewlarowych membran Focal wrócił do tego pomysłu, wprowadzając nową generację głośników K2 Power dedykowanych do systemów car audio.

Focal Aria K2 Ash Grey

W końcu szefostwo Focala zdecydowało się na ciekawy eksperyment, którego efekt właśnie pojawił się na rynku – zestawy głośnikowe Aria K2 936. Jest to w pewnym sensie „alternatywna” (choć o 3000 zł droższa) wersja wciąż produkowanego, dużego trójdrożnego modelu Aria 936, z którego przejęto tweeter TNF i obudowę, a w miejsce trzech 165-mm wooferów oraz głośnika średniotonowego o tej samej średnicy z membranami Flax, zaaplikowano odpowiedniki K2 Power. Jak wynika z oficjalnych specyfikacji Focala, zmiana ta nie pociągnęła za sobą żadnych modyfikacji parametrów technicznych (efektywności, pasma przenoszenia, impedancji). Zachowano nawet te same podziały pasma (260 Hz i 3,1 kHz).

Wybór wykończenia Ash Grey – ekskluzywnego wykończenia Focal klasy Premium - w połączeniu z panelem przednim imitującym skórę, podkreśla styl i elegancję tego zestawu głośnikowego głośnika.

A jak grają nowe Arie K2? Niebawem to sprawdzimy. Pabianicki salon Q21 już zaprasza na prezentacje.

Kontakt: Salon Q21, Pabianice, ul. Reymonta 12, tel. (42) 213 01 66, www.q21.pl 

Cena (za parę): 17 998 zł

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją