PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

Linn Klimax DSM Wyróżniony

Kwi 14, 2021
Linn Klimax DSM

14 lat po debiucie swojego pierwszego odtwarzacza strumieniowego, Linn zaprezentował jego dalekiego następcę – Klimaksa DSM.

Będzie to najdoskonalsze źródło cyfrowe w historii marki, co ma zawdzięczać m.in. pierwszemu w historii, autorskiemu przetwornikowi c/a opracowanemu przez szkockich inżynierów z Glasgow. Opracowanie to nazwano Organik DAC. Układ bazuje na wydajnym procesorze FPGA (Xilinx Artix-7), który realizuje upsampling, filtrację cyfrową i regulację głośności oraz na dyskretnym stopniu konwersji z 32 przełącznikami flip-flop (16 szt. na kanał), umieszczonymi w identycznych odległościach od femtosekundowego oscylatora kwarcowego. By zminimalizować jitter do ekstremalnie niskiego poziomu, 8-warstwowa płytka DAC-a jest obsadzona dwustronnie. W torze analogowym pracują wzmacniacze operacyjne TI OPA1612A oraz – i to jest niewątpliwe zaskoczenie – transformatory separujące Lundahl LL7401. Gdy dodamy do tego konstrukcję w całości aluminiowej, odlewanej obudowy z precyzyjnie wyciętymi blokami separującymi zasilacz impulsowy (Linn Dynamik) oraz poszczególne sekcje, trudno nie zauważyć podobieństw do flagowych urządzeń innej marki, która lata temu wzorowała się na streamerach Linna. Mowa oczywiście o Luminie.

Wycinane diamentem okręgi na górnej powierzchni nawiązują do rowków płyty analogowej, składając hołd gramofonowi Sondek LP12. Umieszczona na górze tarcza łączy najwyższej jakości materiały – mosiężne łożysko, precyzyjnie wycięte szkło, wytrawioną ze stali nierdzewnej ramkę oraz 100 punktów świetlnych, które dopełniają całości.

Klimax DSM będzie oferowany w dwóch wersjach: Audio) i AV. Różnią się one obecnością gniazd HDMI (4 wejście i jedno wyjście HDMI z ARC), dostępnych wyłącznie w tej drugiej odmianie. Reszta możliwości obydwu wersji urządzenia jest taka sama, a ich ceny – i tu kolejna ciekawostka – identyczna. Urządzenia wyposażono zarówno w wejścia cyfrowe (USB Audio, dwa BNC, optyczne), dwa złącza systemowe Exakt Link, jak również trzy pary wejść analogowych (w tym para XLR). Analogowy sygnał wejściowy jest digitalizowany przez układy konwerterów c/a firmy AKM. W serii Klimax DSM będzie ponadto oferowany Klimax System Hub pozbawiony sekcji przetwornika c/a, a dedykowany do w pełni aktywnych, cyfrowych systemów Linna opartych o zestawy głośnikowe Klimax 350. Warto dodać, że Klimax DSM jest kompatybilny z formatami DSD 256 i PCM 384 kHz.

Przedstawiciel: Audio Klan, www.audioklan.pl

Ceny: Klimax DSM (Audio i AV – 171 599 zł; Klimax System Hub – 85 799 zł; Klimax System (Hub + Klimax 350 z Organik DAC) – 414 699 zł;

Klimax Exaktbox z Organik DAC – 85 799 zł; Kolumny Klimax 350 z Organik DAC – 328 899 zł

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją