PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

Głośnikowe premiery Sony

Maj 15, 2021
Głośnikowe premiery Sony

Do sprzedaży trafiło kilka nowości z działu audio firmy Sony. Tym razem nie chodzi jednak o kolejne słuchawki bezprzewodowe, lecz o głośniki – zarówno stacjonarne, jak i w pełni mobilne.

 

Ciekawsza wydaje się ta pierwsza „grupa”, a w zasadzie dwa modele głośników domowych oferowanych pod hasłem 360 Reality Audio. Są to głośniki zbudowane według koncepcji dźwięku przestrzennego, otaczającego słuchacza. Coś na wzór kina domowego – tyle że w zdecydowanie przyjaźniejszej formie i w dodatku stworzonej z myślą o słuchaniu muzyki gdziekolwiek jesteśmy (ale raczej w przestrzeniach zamkniętych).

W droższym modelu SRS-RA5000 zastosowano 7 przetworników umieszczonych w walcu zorientowanym pionowo, które mają za zadanie tworzyć trójwymiarowe pole dźwięku rozproszonego, odbijającego się od ścian pomieszczenia. Za tworzenie efektu przestrzennego odpowiadają trzy szerokopasmowe głośniki o średnicy 46 mm skierowane w stronę sufitu (pod różnymi kątami) oraz trzy promieniujące w płaszczyźnie poziomej, rozmieszczone co 120 stopni. Niski zakres pasma uzupełnia głośnik niskotonowy o średnicy 70 mm. Nad całością czuwa wbudowany procesor sygnałowy kompatybilny z formatem kodowania dźwięku 360 Reality Audio. Ma on być wspierany przez serwisy strumieniowe Deezer, Tidal i nugs.net, a docelowo także przez większą grupę platform. W przypadku nagrań stereo do akcji wkracza algorytm Immersive Audio Enhancement, który zmienia je w „nastrojowy dźwięk wypełniający całe pomieszczenie”. Znacznie prostszą, ale i dużo tańszą konstrukcją jest trójgłośnikowy SRS-RA3000.

Sony zaprezentowało także mały i tani głośnik podróżny SRS-XB13 z funkcją parowania dwóch głośników w system stereo. Urządzenie jest pyłoszczelne (IP67) i wodoszczelne (IPX7) – wytrzymuje zanurzenie na 1 m przez pół godziny, a zatem wpadnięcie do wanny nie będzie groźne. 16 godzin pracy na jednym naładowaniu, funkcja głośnomówiąca, szybkie parowanie (Google Fast Pair) i 6 kolorów do wyboru to atuty, którymi Sony chce powalczyć ze swoim najpoważniejszym konkurentem.

Ostatnią z nowości jest soundbar HT-S40R będący – jak twierdzi producent – systemem 5.1 z dodatkowymi pasywnymi głośnikami surround i wzmacniaczem bezprzewodowym, który je napędza. Jednostka centralna mieści się w subwooferze.

Dystrybutor: Sony Polska, www.sony.pl

Ceny: SRS-RA5000 – 2198 zł; SRS-RA3000 – 1198 zł; SRS-XB13 – 239 zł; HT-S40R – ok. 1400 zł

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją