PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

Coraz bliżej premiery nowych EPOS-ów?

Lip 24, 2021
Coraz bliżej premiery nowych EPOS-ów?

Z końcem stycznia ubiegłego roku świat audio obiegła informacja o przejęciu brytyjskiej marki przez Karla Heinza Finka, właściciela firmy projektowo-badawczej Fink Audio Consulting. To prawdziwa szara eminencja na scenie high-end – postać znacząca, ale raczej mało znana.

 

Ten znakomity konstruktor przez niemal trzy dekady pozostawał w „ukryciu" (zaczynał od marki głośnikowej ALR Jordan), realizując projekty na zlecenie znanych firm z branży głośnikowej i nie tylko, takich jak Q Acoustics, Wharfedale, Tannoy, Misssion, Naim Audio i wiele innych (których tożsamość chroni tajemnica). Wreszcie, w maju 2017 r. Karl Heinz Fink pokazał swoje pierwsze „oficjalne” zestawy głośnikowe WM-4, a rok później – znacznie mniejsze i sporo tańsze Borgi. Najświeższą jego konstrukcją jest monitor Kim.

Od przejęcia EPOS-a przez KHF minęło już półtora roku, ale pandemia pokrzyżowała plany konstruktora, opóźniając premierę zupełnie nowej konstrukcji. Na razie niewiele wiadomo na jej temat, poza głównymi założeniami projektowymi. A te są zgodne z koncepcją Robina Marshalla, założyciela marki. Nadchodzące EPOS-y będą bazować na bardzo łagodnej filtracji uzyskiwanej za sprawą odpowiedniej konstrukcji układu napędowego z krótką cewką w długiej szczelinie (dziś dość rzadko spotykane rozwiązanie) i polipropylenowej membrany woofera o średnicy 7 cali, czyli takiej samej, jak w legendarnych „czternastkach”. Optymalizacja głośnika obejmuje profil membrany oraz podatne zawieszenie gumowe o małej histerezie mechanicznej. Szczególną konstrukcję będzie się odznaczał układ magnetyczny zbudowany nie z jednego dużego magnesu ferrytowego, lecz z kołowego układu małych magnesów neodymowych oraz dużego pierścienia miedzianego w celu redukcji zniekształceń harmonicznych i intermodulacyjnych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją