PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

Bowers & Wilkins prezentuje serię 800 D4

Sie 25, 2021
Bowers & Wilkins prezentuje serię 800 D4

Kilka tygodni temu marka Bowers & Wilkins ujawniła wąskiemu gronu dziennikarzy szczegóły dotyczące czwartej generacji serii 800 z diamentowym głośnikiem wysokotonowym. Oficjalną premierę zaplanowano na 1 września, ale już kilka dni wcześniej, 25 sierpnia br. przestało obowiązywać embargo informacyjne. Wiadomo już właściwie wszystko, co najważniejsze. Oto szczegóły.

Jak podaje producent, prace trwały sześć lat, a jej kluczowy, końcowy etap prowadzono w ośrodku badawczym Southawater Research & Engineering (SRE) mieszczącym się w West Sussex, który to ośrodek zastąpił legendarny „Uniwersytet Dźwięku” w Steyning założony przez Johna Bowersa. SRE działa od maja 2019 r.

Zmiany w nowej serii 800 mają charakter ewolucyjny, do czego zresztą Bowers & Wilkins zdążył nas przyzwyczaić na przestrzeni ostatnich czterech dekad. Tym razem nie pojawiły się żadne nowe membrany, wprowadzono natomiast znaczące zmiany w konstrukcji obudów i głośnika średniotonowego. Drugą, widoczną zmianą, którą dostrzegą miłośnicy marki, jest pojawienie się modelu 801 (D4), który zastępuje dotychczasową referencję – 800 D3. Na nasze pytanie zadane podczas konferencji online, czy 801 D4 pozostanie wzorcowym system głośnikowym B&W nie padła jednoznaczna odpowiedź, jednak wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie. Dyrektor marketingu i komunikacji, Andy Kerr przyznał, że odejście od ikonicznego symbolu 801 w poprzednich gamach nie było najlepszym posunięciem. Niniejszym postawiono naprawić ten błąd.

BW High 801 D4 matrix assembly top

Korpusy obudów wszystkich modeli zostały wykonane z giętych formatek sklejkowych w technice „reverse wrap”, tj. w taki sposób, że front i boki stanowią monolit. Górne i tylne ścianki są aluminiowe i zaraz za tymi drugimi, w wydzielonych komorach, umieszczono minimalistyczne zwrotnice zbudowane z elementów bardzo wysokiej jakości (m.in. kosztowne kondensatory Mundorfa). Nowy system kratownic Matrix wzmocniono aluminiowymi panelami. W modelach 801, 802 i 803 zastosowano ponadto aluminiowe cylindry montażowe dla głośników niskotonowych połączone z wewnętrznym aluminiowym ekranem. Wszystkie podłogówki otrzymały ponadto aluminiowe cokoły. Jak widać, w nowych obudowach jest mniej drewna, a zdecydowanie więcej więcej aluminium, co skutkuje niższym poziomem drgań i rezonansów.

BW High 800 D4 tweeter

Kolejnym zmodyfikowanym elementem jest obudowa głośnika wysokotonowego – wciąż jest to aluminiowy odlew (co teraz widać po gustownym, anodowanym wykończeniu) – tyle że o dłuższym profilu. Dzięki temu uzyskano jeszcze skuteczniejsze tłumienie wstecznej fali dźwiękowej. Aluminiowe są także „głowy” głośników średniotonowych w modelach 801, 802 i 803 D4.

Modyfikacją objęto sam głośnik średniotonowy FST (we wszystkich modelach wolnostojących) o średnicy 150 i 130 mm (zależnie od modelu). Otrzymał on dolne zawieszenie biomimetyczne (ostatnie zdjęcie w poniższej galerii) o zupełnie innej konstrukcji niż typowy „spider”. Ma ono postać niezwykle ażurowej, podwójnej obręczy z sześcioma ramionami łączącymi część zewnętrzną i wewnętrzną. Jak twierdzą inżynierowie Bowersa, element ten zniwelował odbicia wstecznej fali dźwiękowej od dolnego resoru, co przyczyniło się do obniżenia poziomu zniekształceń. Ostatnia systemowa modyfikacja dotyczy przeniesienia portu BR na spód obudów wszystkich modeli wolnostojących.

Warto również wspomnieć o wykończeniu. Prócz wielu elementów aluminiowych, na obudowach nowych osiemsetek znajdziemy również skórę od Connolly’ego – pokryto nią górne, wyoblone górne ścianki (także wykonane z aluminium). Paleta dostępnych wykończeń obejmuje dwie wersja lakierowane (czarna i biała) oraz dwie naturalne okleiny satynowe – drzewo różane i orzech. Nie widzieliśmy tych kolumn w „realu”, jednak na podstawie zdjęć śmiało można stwierdzić, że prezentują się rewelacyjnie.

Ofertę tworzy 5 modeli zestawów głośnikowych stereo i dwa zestawy centralne. Najmniejszy z modeli stereo, 805 D4 wykorzystuje dwudrożny układ z tweeterem diamentowym we wspomnianej aluminiowej tubie oraz 165-mm głośnik nisko-średniotonowy Continuum. Te wcale niemałe, wentylowane do przodu monitory (łączna wysokość 440 mm) ważą niebagatelne 15,5 kg i przenoszą zakres od 42 Hz do 28 kHz (+/- 3 dB).

Model flagowy 801 D4, bazuje na dwóch 25-cm głośnikach Aerofoil, przenosi imponujący zakres od 15 Hz do 28 kHz (+/- 3 dB), a jego masa przekracza 100 kg. Nieco skromniejsze zestawy 802 D4 (wciąż 88 kg!) wykorzystują mniejsze, 20-cm woofery przenoszące efektywnie zakres od 17 Hz. Reszta tej, wysokiej na 121 cm konstrukcji, jest analogiczna. 803 D4 to najmniejszy z modeli wyposażony w „Turbine Head”, czyli wspomnianą głowę mieszczącą mniejszy 13-cm głośnik FST. Wydłużony, kulisty kształt poprawia dyspersję i minimalizuje rezonanse. Sekcję basową tworzą w tych kolumnach dwa głośniki o średnicy 180 mm. Kolumny mierzą 116,5 cm wysokości i ważą 62 kg. W otwierających gamę podłogówkach 804 D4 ten sam, 130-mm głośnik FST jest zamontowany w głównej obudowie – analogicznie jak u poprzednika.

Dystrybutor: Audio Klan, www.audioklan.pl

Ceny za parę (sugerowane w EU): 805 D4 – 8000 euro, 804 D3 – 12 500 euro, 803 D4 – 20 000 euro, 802 D4 – 26 000 euro; 801 D4 – 35 000 euro

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją