PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

Powrót Dynaudio Emit

Wrz 01, 2021
Powrót Dynaudio Emit

Dobre wieści z Dynaudio. Jakiś czas temu słynna duńska marka głośnikowa wycofała z oferty swoją najtańszą linię głośnikową, Emit. Na szczęście nie było to pożegnanie na stałe, lecz zapowiedź rychłego pojawienia się nowej gamy o tej samej nazwie.

Tworzy ją pięć zespołów głośnikowych: dwa monitory (10 i 20), dwie podłogówki (30, 50) oraz centralny (25C). Zmiany dotyczą zarówno głośników, jak i wyglądu – teraz bardziej nowoczesnego. Sfazowane czołówki i schowane wkręty mocujące wprowadzają powiew świeżości, zachowując jednak klasyczne proporcje. Nowością jest także wykończenie w okleinie orzechowej.

Modele podłogowe mocno przypominają serię Evoke, z której nowe Emity przejęły zresztą głośniki wysokotonowe Cerotar – a to bardzo dobra wiadomość. Głośniki nisko- i nisko-średniotonowe nadal wykorzystują membrany MSP, zastosowano jednak podwójne układy magnetyczne. Inaczej niż w Evokach, kosze są blaszane. W zwrotnicach pojawiły się kombinacje filtrów pierwszego, drugiego i czwartego rzędu – zależnie od modelu. Całą serię opracowano, rzecz jasna, z uwzględnieniem pomiarów akustycznych w centrum pomiarowym Jupiter, którym Dynaudio szczyci się już od kilku lat.

Dynaudio Emit 50

Największy model w gamie, Emit 50, jest jedyną konstrukcją trójdrożną. Ta rosła kolumna o wysokości prawie 119 cm i masie 26 kg charakteryzuje się dość nietypowym podziałem pasma ustalonym przy częstotliwościach 540 i 4400 Hz. Filtr czwartego rzędu obsługuje dwa 18-cm głośniki niskotonowe, natomiast średni zakres jest filtrowany w drugim rzędzie, a odtwarza go przetwornik o średnicy 15 cm. Smukłe skrzynki mają szerokość 205 mm. Dolna granica pasma jest określana na 28 Hz (-6 dB) przy raczej skromnej efektywności 86 dB. Mocny wzmacniacz wciąż będzie więc przydatny.

Dynaudio Emit 30

Mniejsze Emity 30 są gabarytowym odpowiednikiem Evoke 30 (946 x 267 x 335 mm). Konstrukcja też jest podobna – dwuipółdrożny układ na bazie dwóch 14-cm głośników, w których jeden jest „cięty” przy 1000 Hz, a drugi – przy 3550 Hz. Bas schodzi do 39 Hz (-6 dB), a kolumna waży umiarkowane 15,5 kg. Efektywność jest – o dziwo – nieco wyższa niż w „pięćdziesiątkach”.

Monitory Emit 10 i Emit 20 różnią się wielkością midwoofera (14 i 18 cm) oraz obudowy. Podział pasma między nimi a Cerotarem przebiega wyżej niż zwykle – przy 3700 i 3800 Hz. Filtry są elektrycznie pierwszego i drugiego rzędu. Efektywność mniejszego modelu jest specyfikowana na 85 dB.

Jak zapowiada producent, seria Emit oferuje więcej niż tylko przedsmak high-endu, zbliżając się jakością brzmienia do bardzo udanych Evoków. Za połowę ceny.

Dystrybutor: Nautilus Dystrybucja, www.dynaudio.pl

Ceny (za parę): Emit 10 – 2990 zł; Emit 20 – 3990 zł; Emit 30 – 6690 zł; Emit 50 – 8990 zł

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją