PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

VPI Prime 21

Lis 15, 2021
VPI Prime 21

Polski dystrybutor amerykańskiego specjalisty od gramofonów wysokiej klasy wprowadził do sprzedaży następcę wysoko przez nas ocenionego modelu Prime. Nowa wersja z dopiskiem „21” (oznaczającym rok modelowy) zawiera kilka istotnych modyfikacji prowadzących do jednego celu – uzyskania jeszcze lepszego dźwięku, o większej precyzji i klarowności (a przecież były to mocne strony poprzednika!).

Pierwsza zmiana dotyczy ramienia 3D Gimball, które jest teraz łatwiejsze do ustawiania (poprzednik potrafił pod tym względem napsuć krwi). Rurka nadal jest wykonana metodą druku 3D, jednak zmieniono sposób zawieszenia (nie jest to już uni-pivot). Nieco inną konstrukcję ma plinta o grubości 43 mm. Nadal jest wykonana z MDF-u, ale zamiast stalowej podstawy ma ona aluminiową płytę wierzchnią o grubości 3 mm. Inne są także stopki, zapożyczone z rocznicowego modelu HW-40. Nowością jest możliwość wyboru koloru plinty: prócz czarnego może być on także orzechowy. Masywny aluminiowy talerz o masie 9 kg pozostawiono bez istotniejszych zmian, podobnie jak odwrotne łożysko. Wolnostojący silnik o prędkości obrotowej 500 obr./min otrzymał lepszą stabilizację napięcia, co przyczyniło się do zmniejszenia nierównomierności obrotów.

vpi prime 21 shyla

Równolegle z gramofonem zadebiutowała wkładka MC Shyla produkowana na zamówienie VPI przez Audio-Technikę. To przetwornik blisko spokrewniony z modelem ART9XI, choć o nieco wyższym napięciu wyjściowym (0,6 vs 0,5 mV). Podwójne cewki (o identycznych parametrach, jak we wspomnianym modelu) nawinięto drutem PCOCC, z tego samego materiału wykonano piny sygnałowe. Igła umieszczona na wsporniku z boru ma szlif Special Line Contact.

W ofercie VPI pojawiła się jeszcze jedna nowość (nie wspominając o nowym modelu Scout 21), a mianowicie kabel sygnałowy Weisline opracowany przez firmę Nordost. Zastosowano w nim przewód wielożyłowy o przekroju 4 x 28 AWG, wykonany z miedzianego litego drutu OFC w izolacji FEP (fluorowany etylenopropylen). Skręcana konstrukcja przewodu ma na celu eliminację przesłuchów międzykanałowych.

vpi prime 21 weisline

Wkładkę i kabel można nabyć oddzielnie lub w komplecie z gramofonem, jako pakiet Prime 21+. Oszczędzamy wówczas 2650 zł, co powinno wystarczyć na zakup kilkunastu fajnych winyli.

Dystrybutor: HiFi Club, www.hificlub.pl

Ceny: Prime 21 – 23 500 zł, Prime 21+ – 32 500 zł; Shyla – 8400 zł; Weisline (1 m) – 3250 zł

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją