PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

Benchmark w dystrybucji Sound Clubu

Lis 19, 2021
Benchmark w dystrybucji Sound Clubu

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników dźwiękowej doskonałości, którzy poszukują urządzeń o nieprzeciętnej relacji jakości do ceny (czytaj: nie za miliony). Założona w 1983 r. amerykańska firma Benchmark Media Systems ponownie, po latach, ma swojego oficjalnego przedstawiciela w Polsce.

Wszystkie urządzenia są projektowane, montowane i testowane w siedzibie firmy, w Syracuse, rodzinnym mieście założyciela, Allena H. Burdicka. Od 10 lat Benchmark współpracuje z firmą THX i ma na swoim koncie opatentowane rozwiązanie AAA (THX Achromatic Audio Amplifier Technology) stworzone w celu minimalizacji wszelkich zniekształceń. Bazuje ono na „wyprzedzającej” korekcji błędów za pomocą techniki feed-forward.

Benchmark LA4

Reputację firmy na rynku audiofilskim (wywodzi się ona ze środowiska profesjonalnego) zbudował przetwornik c/a DAC1, a w jeszcze większym stopniu dwa inne urządzenia – końcówka mocy AHB2 oraz przedwzmacniacz LA4. Są to urządzenia o niespotykanych parametrach (pasmo przenoszenia od niemal zera do 500 kHz, współczynnik THD wyrażany w setnych tysięcznych części procenta, poziom szumów wyjściowych rzędu pojedynczych mikrowoltów), które zawstydzają znakomitą większość dużo droższych urządzeń high-end. Jak to się przekłada na brzmienie? Tego jeszcze nie wiemy, ale mamy nadzieję już wkrótce to sprawdzić.

LA4 jest w pełni analogowym stopniem liniowym z 256-pozycyjną regulacją głośności dual-mono o precyzji 0,5 dB stworzoną na bazie dyskretnych rezystorów i przekaźników. Dostępna jest jego odmiana HPA4 rozbudowana o wzmacniacz słuchawkowy THX-888, legitymujący się wyczynowymi parametrami (moc wyjściowa 6 W przy obciążeniu 16 omów, maksymalne napięcie wyjściowe 11,9 V RMS, pasmo 500 kHz, odstęp od szumu 135 dB, niemal zerowa impedancja wyjściowa itd). Obudowy są o połowę węższe niż zwykle (220 mm).

Benchmark AHB2

Okrzyczana mianem rewelacji końcówka mocy AHB2 ma być całkowicie pozbawiona problemu zniekształceń skrośnych (przejścia przez zero) – mimo że nie pracuje w klasie A. Bipolarny stopień końcowy w klasie AB współpracuje z „dynamicznym” zasilaczem w klasie H, który dostosowuje napięcie zasilania do aktualnego zapotrzebowania układu. Efektem jest realna wydajność konkurująca z klasą D przy zachowaniu dużej mocy wyjściowej. Ta „startuje” z poziomu 100 W na kanał przy 8 omach i przy obniżaniu się impedancji obciążenia wzrasta aż do 2 omów (259 W), a wzmacniacz pozostaje stabilny nawet przy obciążeniu 1,4 oma. Wydajność prądowa sięga 29 A, a współczynnik tłumienia – 350 (w zakresie niskiego basu). Gain jest znacznie mniejszy niż zwykle – w najczulszym ustawieniu wynosi on 23 dB. Jak na tak mocną końcówkę mocy, zaskakują rozmiary: 280 x 98 x 212 mm (głębokość bez uwzględnienia gniazd) i masa wynosząca zaledwie 5,6 kg.

W ofercie znajduje się także przetwornik c/a DAC3, dostępny w trzech odmianach: zwykłej, z przedwzmacniaczem liniowym oraz z przedwzmacniaczem i słuchawkowcem. Wszystkie produkty Benchmarka są dostępne w dwóch kolorach: czarnym i srebrnym, a ich ceny zamykają się w przedziale 8500–16 000 zł. Warto jeszcze zwrócić uwagę na bardzo przystępne okablowanie sygnałowe (XLR, RCA-XLR) wywodzące się z rynku pro.

Dystrybutor: Sound Club, www.soundclub.pl

Ceny: AHB2 – 16 000 zł; LA4 – 13 000 zł; HB4 – , DAC3 B – 8500 zł; DAC3 L – 9500 zł; DAC3 HGC – 11 000 zł

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją