PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

Denon DNP-2000NE

Maj 08, 2023
Denon DNP-2000NE

Po wycofaniu z oferty bardzo udanego streamera klasy ekonomicznej, modelu DNP-800NE, Denon nie miał w ofercie żadnego odtwarzacza strumieniowego. Była to zaskakująca strategia japońskiej marki. Ale w końcu doczekaliśmy się — nie tyle następcy, co urządzenia z zupełnie innej półki jakościowej i cenowej.

 

DNP-2000NE z zewnątrz wprawdzie trochę przypomina „osiemsetkę”, ale na wyglądzie czołówki wszelkie podobieństwa się kończą. To całkowicie nowy odtwarzacz, adresowany do użytkowników wzmacniaczy PMA-1700NE, starszego PMA-1600NE, wycofanego PMA-2500NE, jak również wszystkich tych, którzy poszukują uniwersalnego streamera z funkcją DAC-a, w cenie poniżej 10 tys. złotych. Zależnie od wykończenia (są trzy do wyboru), DNP-2000NE wyceniono na 7699 lub 8699 zł. Sprzedaż rozpocznie się w czerwcu br.

DNP 2000NE front

Trzeba przyznać, że ważące prawie 10 kg urządzenie o względnie płaskiej obudowie (wysokość 107 mm) zapowiada się niezwykle ciekawie. Funkcjonalność to mocny punkt programu Denona. Z jednej strony mamy oczywiście platformę HEOS z dostępem do wybranych platform streamingowych (Spotify, Tidal, Deezer, Amazon Music, radio TuneIn), funkcjonalności Spotify Connect, AirPlay 2, Roon Ready, zgodność z Google Assistant, Apple Siri i Amazon Alexa. Z drugiej natomiast otrzymujemy bardzo bogate możliwości przyłączeniowe. DNP-2000NE ma bowiem izolowane wejście USB Audio kompatybilne z formatami DSD 256 i PCM 384 kHz, wejście koncentryczne, dwa optyczne oraz — i to jest rzecz w streamerach tej klasy praktycznie niespotykana — złącze HDMI ARC. W trybie sieciowym (jako UPnP renderer lub Roon endpoint) Denon odtwarza materiał w formatach PCM 192 kHz i DSD 128 (5,6 MHz).

DNP 2000NE gniazda

Wyjścia analogowe zdublowano, przy czym obydwa są asymetryczne (RCA). Jedna para jest stałopoziomowa (max. 2,2 V RMS), druga — regulowana (Variable). Co ciekawe, regulacja głośności jest dokonywana w domenie analogowej (odpowiada za nią najprawdopodobniej drabinka rezystorowa MUSES), a maksymalny poziom wyjściowy wynosi aż 4,5 V RMS. To oznacza, że DNP-2000NE został przewidziany do bezpośredniej współpracy z końcówkami mocy. Paletę zastosowań urządzenia dopełnia wyjście słuchawkowe czepiące sygnał z dedykowanego wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu (low/mid/high) oraz dwa wyjścia cyfrowe. Codzienną obsługę w systemach A/V ma uprzyjemniać detektor sygnału na wejściach optycznym i koncentrycznym (automatyczne załączanie urządzenia).

Oględziny wnętrza również nastrajają optymistycznie. Rozbudowany układ elektroniczny tworzy kilka płytek drukowanych i dwa zasilacze liniowe oparte o transformatory z rdzeniami EI, niezależne dla sekcji cyfrowej i toru audio. Ten bazuje na firmowym upsamplerze/filtrze nadpróbkującym Ultra AL24 w postaci programowalnego układu FPGA i czterech stereofonicznych konwerterach c/a Sabre ES9018K2M w konfiguracji różnicowej. Trzeba przyznać, że Japońscy inżynierowie obrali dosyć oryginalne rozwiązanie — pozornie prościej byłoby sięgnąć po pojedynczą 8-kanałową kość typu ES9028PRO.

Recenzję odtwarzacza opublikujemy najprawdopodobniej w wydaniu AV 6/2023.

Kontakt: Horn Distribution, www.horn.eu

Ceny: wersja czarna i srebrna — 7699 zł; wersja grafitowa (Graphite Silver) — 8699 zł

Oceń ten artykuł
(13 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją