PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

Accuphase E-700 - 35 watów w klasie A

Lip 04, 2024
Accuphase E-700 - 35 watów w klasie A

E-700 — tak brzmi oznaczenie najnowszego wzmacniacza zintegrowanego Accuphase. To następca produkowanego przez ponad 6 lat modelu E-650. Jak zwykle w przypadku marki z Yokohamy, mamy do czynienia ze stopniową ewolucją znanej i lubianej konstrukcji, która pracuje w klasie A.

 

Z zewnątrz nowy model jest prawie nie do odróżnienia od 650-ki — obudowy są takie same, wskaźniki bez „wycieraczek” — które już wcześniej zostały zastąpione rzędami diod — również. Zmiany kryją się oczywiście we wnętrzu urządzenia, które jest nieznacznie lżejsze niż poprzednio (24,9 kg). Zastosowano ulepszoną wersję zbalansowanego obwodu regulacji głośności AAVA, w którym dodano bufor wzmocnienia napięciowego przed konwersją V/I (napięcie-prąd) oraz układ ANCC (Accuphase Noise and distortion Cancelling Circuit) z dodatkowym, wtórnym wzmacniaczem w obrębie sekcji konwersji I/V (prąd/napięcie). Wszystko w celu dalszej poprawy odstępu od szumu (o 11%). Istotna modyfikacja dotyczy także stopnia końcowego w konfiguracji parallel push-pull, w którym teraz pracują już cztery, zamiast trzech, par mosfetów na kanał. Niejako przy okazji zwiększono pojemność filtrującą/rezerwę energetyczną w zasilaczu — główne elektrolity mają teraz po 56 tys. uF (wcześniej: 50 tys. uF). Obydwie te zmiany pozwoliły na zwiększenie zakresu dynamicznego, mocy wyjściowej oraz obniżenie rezystancji wejściowej, w czym pomogły także nowe przełączniki mosfetowe na wyjściach (zabezpieczenie prądowe), legitymujące się ultramałą rezystancją 0,96 milioma (1,6 m w E-650). W rezultacie współczynnik tłumienia „podciągnięto” z 800 do 1000, a moc wyjściowa wzrosła z 30 do 35 W na kanał przy 8 omach. Warto przy tym zwrócić uwagę, że moc w spoczynku wzrosła nieznacznie (ze 168 do 178 W), co w kontekście przyrostu mocy na obciążeniach 4- i 2-omowych (odpowiednio: z 60 do 70 W i ze 120 do 140 W) należy odczytywać w taki sposób, że nie całą moc wyjściową (ciągłą) wzmacniacz jest w stanie oddawać w klasie A (ale znaczną jej część).

accuphase E 700 panel

Wyposażenie E-700 jest takie samo jak u poprzednika. Mamy więc dwie pary wejść XLR (wejść RCA jest pięć), wyjścia pre-out RCA i XLR oraz możliwość dodania modułów wejściowych: DAC-60 (bazujący na dwóch układach Sabre ES9016K2M), AD-60 (phono MM/MC) lub Line-10 (dodatkowa para wejść RCA).

accuphase E 700 gniazda

Dystrybutor na razie nie ujawnił ceny nowej integry, jednak można oczekiwać, że nie będzie ona istotnie różna od ceny E-650 (51 900 zł) — tak przynajmniej wynika z obserwacji rynku niemieckiego. A to byłaby dobra informacja...

Kontakt: Nautilus Dystrybucja, www.accuphase.pl | Cena: nieustalona

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją