PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

Pylon Audio na High-End 2017

Cze 02, 2017
Pylon Audio na High-End 2017

Cokolwiek (dobrego) by nie mówić o tegorocznej wystawie High-End w Monachium (18-21 maja), jedna rzecz powinna cieszyć przede wszystkim: wciąż rosnąca obecność polskich producentów. Jarociński Pylon Audio jest tego najbardziej widocznym przykładem. Firma zaprezentowała finalną odsłonę zupełnie nowej serii Ruby – i nie tylko.

pylon high-end monachium 2017

Duże stoisko o numerze K07 w hali 3 – to znakomity przykład tego, jak znaczący postęp uczynił wielkopolski producent obudów, zestawów głośnikowych, jak również samych głośników. Ta kolejność nie jest bynajmniej przypadkowa. Co jak co, ale firm głośnikowych o niemal samowystarczalnym modelu produkcji jest w całej Europie, a nawet na świecie, jak na lekarstwo. Jaki procent znanych marek głośnikowych ma własne stolarnie? Jaka część z tego ułamka wytwarza własne głośniki? Chyba bezpiecznie można założyć, że nie więcej niż kilka procent. Pylon należy do tego wąskiego grona – i to mimo, że nie jest jeszcze marką rozpoznawalną na świecie. To jednak może się bardzo szybko zmienić.

pylon jujka lachowski

Mateusz Jujka (Pylon Audio) i Maciej Lachowski (Fezz Audio) wyraźnie zadowoleni z udziału w wystawie.

O tym, że Pylon Audio jest „na fali”, wiemy już od mniej więcej roku. Po tym, jak firma prowadzona przez Mateusza Jujkę, otrzymała znaczącą dotację unijną (7 milionów złotych) na rozwój nowych technologii, prace badawczo-rozwojowe ruszyły z kopyta. Zaawansowane są już prace nad nową komorą bezechową, której wielkość i możliwości mają dorównywać tej, jaką niegdyś mogły poszczycić się zakłady Tonsilu. Brawo! Pieniądze idą też na badania nad nowymi technologiami wytwarzania membran. Przykładem jest Endumax® – nowej generacji ultramocne tworzywo na bazie specjalnej formuły polietylenu UHMWPE (Ultra High Molecular Weight Polypropylene) produkowane przez japoński koncern Teijin (z dedykowaną filią w Arnhem, w Holandii). Endumax w wersji produkcyjnej ma postać bardzo cienkiej (55 mikronów) taśmy o wytrzymałości na rozerwanie 11-krotnie większej niż stal i małym ciężarze właściwym (metr kwadratowy waży niecałe 200 gramów). Zastosowania przemysłowe materiału to kamizelki kuloodporne, liny, przewody i… właśnie membrany głośnikowe. Pylon Audio jest jednym z pierwszych, a właściwie chyba pierwszym producentem na świecie, który opanował proces wytwarzania membran głośnikowych (jak na razie, dotyczy to głośników nisko-średniotonowych) z tej właśnie folii.

pylon heshe

pylony ruby

Seria Ruby to nie tylko oryginalny projekt obudów – to przede wszystkim membrany wooferów z ultramocnej folii Endumax. Pylon Audio to prawdopodobnie pierwszy producent na świecie, któremu udało stworzyć się głośniki w tej nowej technologii.

Pierwszymi zestawami głośnikowymi, które „obdarowano” tą właśnie technologią są dwa wolnostojące zestawy z serii Ruby – HE i SHE (oba w cenie 5990 zł za parę). W modelu HE tekstylny tweeter o oznaczeniu PST-120.6 umieszczono pomiędzy dwoma 18-cm wooferami PSW 18.8 EXS. Każdy z nich pracuje w oddzielnej obudowie. Układ jest dwudrożny, a całość ma charakteryzować się bardziej masywnym brzmieniem niż w przypadku 2,5-drożnego modelu SHE, który w zamyśle konstruktorów ma grać cieplejszym dźwiękiem.

Wyjątkowo oryginalny jest projekt obudów: optycznie są one przedzielone właśnie na wysokości tweetera, co w połączeniu w wyobleniami obu części obudów daje nietypowy efekt wizualny. Obie kolumny są dość wysokie (105 cm) i wąskie (20 cm). Warto zwrócić na małą głębokość skrzynek (240 mm), co czyni te kolumny bardziej ustawnymi niż większość kolumn zbliżonej klasy. Ruby HE cieszyły się na tyle dużym zainteresowaniem (liczba zamówień przekroczyła oczekiwania), że – jak przyznaje producent – początkowe plany zakładające rozpoczęcie produkcji na przełomie lipca i sierpnia trzeba było zmienić, przyspieszając cały proces wdrożeniowy (w szczególności dotyczy to obudów).

pylon audio opal 5.0

Reportaż

Przy okazji Monachium nie sposób nie wspomnieć o cenach. Ten temat wywoływał żywe reakcje u zwiedzających – były one jeszcze silniejsze niż rok temu. Powód? Wyjątkowo przyziemne ceny – niejako w opozycji do tego, co można oglądać w pomieszczeniach Atrium 3/4.1/4.2. Tamci wystawcy zaczynają swoje cenniki najczęściej od pięciu cyfr. Tymczasem… 1150 euro za parę tak wyglądających i wykonanych kolumn jak Ruby to naprawdę dobra oferta. Fantastycznie wykonane (w głębokim połysku!) Emeraldy to zaledwie 2299 euro (za parę), zaś całkiem duże, 2,5-drożne Opale 23 wyceniono 646 euro za parę. Podane ceny nie odbiegają od tych na rynku rodzimym – i słusznie, bo jak zauważa Mateusz Jujka, w dobie internetu nic się nie ukryje. A który diler z Niemiec będzie chciał handlować towarem, który kilkaset kilometrów na wschód kosztuje o kilkadziesiąt procent mniej? Sądzę, że zupełnym zaskoczeniem dla zwiedzających (warto było obserwować ich miny) było brzmienie dwudrożnych Opali 20 (471 euro za parę) połączonych z lampowcem Fezza (testowanym w AV 5/2017 modelem Mira Ceti). Ten dźwięk nie odstawał od brzmienia prezentacji systemów wycenionych na 10-20 tys. euro (takowych, swoją drogę, wiele w Monachium nie było).

pylon opal subwoofer

W serii Sapphire pojawił się także subwoofer. Zapotrzebowanie zgłaszali zagraniczni dystrybutorzy. I słusznie: skoro kino domowe, to musi być i „sub”.

Pylon Audio, jako zakład produkujący obudowy, zaczął również oferować meble hi-fi. Przykładem może być modułowy stolik Elegance T3, którego cena (w Niemczech) zaczyna się od 535 euro. Nieźle. Blaty są wykonane z płyt mdf, a całość wygląda naprawdę estetycznie.

pylon audio stolik

pylon emerald

Olejowosk, politura – Pylon Audio podnosi poprzeczką jakości wykończeń obudów w swoich najdroższych produktach. Emeraldy będą w końcu oferowane w firmowej (standardowej) wersji brzmieniowej. Będzie ona bardziej uniwersalna od tej dotąd oferowanej.

Cóż można dodać? Zacytuję pana Mateusz Jujkę: „gdy patrzymy teraz na to, gdzie jesteśmy teraz, jaką ofertę stworzyliśmy i porównamy to do okresu choćby sprzed roku – nie mówiąc już o dawniejszych dziejach – to chyba mamy powody do zadowolenia. Z drugiej strony, czeka nas jeszcze mnóstwo pracy – także nad promocją i tworzeniem wizerunku naszej marki na zachodnich rynkach”. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Oby przyszłoroczna ekspozycja była jeszcze bardziej imponująca!

pylon opal 20

Opale 20 – kolumny za niecałe 500 euro w połączeniu (fakt, że 4-krotnie droższą, ale wciąż niedrogą) lampą Fezz Audio Mira Ceti (single-ended 300B) dobitnie pokazały, że czasy „normalnych” cen systemów hi-fi jeszcze się nie skończyły (tak definitywnie).

pylon opal orange

Seria Opal w nowej wersji wykończeniowej to dla jednych zaskoczenie, ale innych – rewelacja. Nam się bardzo podobało. Co na to Canton, Heco i inni? Z pewnością nie są zachwyceni.

Oceń ten artykuł
(18 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją