Nowości

Dział: Nowości

Amazon Alexa w amplitunerach Denona

Sie 16, 2018
Amazon Alexa w amplitunerach Denona

Zaczyna się. Asystenci głosowi do obsługi urządzeń A/V, a konkretnie amplitunerów A/V. Ten nowy trend w elektronice użytkowej zawitał do dwóch nowych amplitunerów Denona – AVR-X350J i AVR-X4500H, które będzie można kupić już w połowie września br.

Funkcjonalność ta wymaga ściągnięcia tzw. HEOS Home Entertainment Skill i pozwala na wykonywanie stosunkowo prostych komend (w języku angielskim) związanych z obsługą radia internetowego streamingu. Możliwa jest także regulacja poziomu głośności lub wybór aktywnego wejścia. Wszystko bez potrzeby sięgania po pilota.

Poza tym obydwa nowe amplitunery są supernowoczesnymi jednostkami centralnymi w instalacjach kina domowego, wyposażonymi w kompletny zestaw dekoderów surround, włącznie z Dolby Atmos, DTS:X i DTS Virtual:X. Znana już funkcjonalność HEOS umożliwia kompletne sterowanie obydwoma urządzeniami z poziomu aplikacji, także w systemach multiroom. Nowością jest AirPlay 2. Wśród wbudowanych platform streamingowych, dostępnych w Polsce jest: Spotify, Deezer i TuneIn oraz TiDAL. Tor wizyjny z ośmioma wejściami i trzema wyjściami HDMI obsługuje sygnały Ultra HD – w prawie wszystkich dostępnych standardach HDR (Dolby Vision, HDR10, HLG) – jak również nową rozszerzoną funkcjonalność kanału powrotnego audio (eARC). Oczywiście nie zapomniano o Bluetooth.

AVR-X3500H ma na pokładzie siedem końcówek mocy oferujących 105 W na kanał przy 8 Ω w trybie stereo (20 Hz – 20 kHz, THD = 0,08%), a dzięki wyjściom pre-out 7.2 możliwe jest skorzystanie z zewnętrznych końcówek mocy. Tę opcję szczególnie warto podkreślić, gdyż jeszcze niedawno była ona trudno osiągalna w przedziale cenowym do 4000 zł. Przywrócono także wejście gramofonowe, co w dobie mody na winyle wydaje się w pełni zrozumiałe.

Droższy o ponad połowę AVR-X4500H łatwo odróżnić po uchylnej klapce i lepszym, dwuliniowym wyświetlaczu. W środku mamy tor 9.2-kanałowy, dziewięć końcówek mocy (125 W na kanał przy 8 Ω, 20 Hz – 20 kHz) oraz – siłą rzeczy – większy zasilacz, efektem czego jest o 2,7 kg większa masa urządzenia (13,5 kg). Model ten wyposażono ponadto w dekoder systemu Auro-3D, który Denon wspiera dość samotnie wśród głównych wytwórców jednostek A/V. Amplituner ten umożliwia tworzenie rozbudowanych instalacji surround 7.1.2 lub 5.1.4, bez konieczności uciekania się do dodatkowych wzmacniaczy mocy (wyjść pre-out jest aż 13).

Kontakt: Horn Distribution, www.horn.eu | Ceny: AVR-X3500H – 3995 zł; AVR-X4500H – 6495 zł

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Kontakt z redakcją