Nowości

Dział: Nowości

FOCAL Elegia

Lis 16, 2018
FOCAL Elegia

Francuski producent opracował i niebawem wprowadza do sprzedaży pierwsze swoje audiofilskie słuchawki zamknięte – Elegia. Ciekawostkę stanowi fakt, że cenowo plasują się nieznacznie poniżej poziomu Elear – najtańszych z całej trójki audiofilskich nauszników Focala. Premiera tego modelu odbyła się podczas Audio Video Show 2018.


Inżynierowie Focala podeszli do zagadnienia bardzo serio. W opublikowanej „białej księdze” dość szczegółowo wyjaśniają trudności, jakie stoją przed konstruktorami słuchawek zamkniętych. W porównaniu z modelami otwartymi, zoptymalizowano każdy element, począwszy od konstrukcji 40-mm aluminiowo-magnezowego przetwornika o paśmie przenoszenia sięgającym 23 kHz (inna grubość membrany – 110 mikronów, krótsza cewka, zmodyfikowane zawieszenie NBR), poprzez odpowiednio dostosowaną budowę muszli, otwory wentylacyjne (BR), skończywszy na innym wewnętrznym wyściełaniu poduszek (użyto nieperforowanej mikrofibry).

Wiele uwagi poświęcono napędowi przetwornika. Zastosowano magnes neodymowy N50, bezkarkasową cewkę (unikatową dla Focala, znaną już z wcześniejszych modeli słuchawek tej marki), którą nawinięto nowym drutem, a ją samą skrócono z 5 do 4 mm. Skupiono się na maksymalnym obniżeniu dobroci elektrycznej głośnika (Qes), czyli możliwie dużym zwiększeniu tłumienia elektrycznego. Co więcej, parametr Ees niemal nie zależy od położenia cewki w szczelinie (wychylenia membrany), co oznacza, że tłumienie jest duże i praktycznie stałe w dość dużym zakresie amplitudy pracy membrany (+/- 0,6 mm). Skrócenie cewki zmniejszyło impedancję słuchawek do 35 omów, co jest sprzyjającą zmianą dla urządzeń przenośnych.

focal elegia

Mimo, że słuchawki są określane jako zamknięte, nie jest to do końca prawdą, bowiem muszle mają otwory wentylacyjne pod postacią firmowego logo. Służą one kontrolowanej dekompresji wywoływanej przez „wsteczne” fale dźwiękowej i współdziałają z wyściełaniem muszli miniaturowymi piramidkami z pianki akustycznej oraz elementami rozpraszającymi, które pełnią także funkcję usztywniającą skorupę muszli. głośnik również wyposażono w otwór regulujący względy poziom średniego i niskiego basu, jak to określa producent. Powtarzalność produkcji przetworników oraz dokładne ich parowanie ma gwarantować, że ich wynikowe charakterystyki częstotliwościowe różnią się nie więcej niż o +/- 0,5 dB.

Podobnie jak w przypadku pozostałej trójki słuchawek Focala, można liczyć na najwyższą jakość wykonania i świetny komfort. Pałąk jest w całości aluminiowy, poduszki wykonano w pianki pamięciowej pokrytej mikrofibrą. Słuchawki ważą umiarkowane 430 g, w fabrycznym wyposażeniu otrzymujemy twardy futerał podróżny. Kabel jest niestety tylko jeden – o długości 1,2 m – wyposażony we wtyki z mechanizmem blokady.

Kontakt: FNCE, www.fnce.pl | Cena: 3999 zł

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Kontakt z redakcją