Nowości

Dział: Nowości

JBL L100

Lis 21, 2018
JBL L100

Moda na vintage nie słabnie; mało tego – kawał głośnikowej historii JBL-a powraca. I nie jest to żadna tania sztuczka marketingowa, lecz premiera współczesnej wersji największego z klasyków amerykańskiej marki – zestawów L100.

Oryginał powstał w 1970 roku, jako udomowiona wersja profesjonalnych monitorów 4310 Pro Studio. Początkiem 2018 r. na wystawie CES zademonstrowano prototyp nowych L100 – reakcja zwiedzających była niezwykle entuzjastyczna, co zmotywowało team amerykańskich inżynierów (są wśród nich Ci, którzy pamiętają oryginalny projekt) do jego komercyjnej realizacji. W Monachium kolumny były już w zasadzie gotowe, teraz trafiają także na polski rynek. Właśnie zaprezentowano je na wystawie Audio Video Show na Stadionie Narodowym.

Harman JBL L100

Kształt, proporcje, układ głośników, a nawet grill z pianki Quadratex jako żywo przypominają pierwowzór sprzed 48 lat. No ale głośniki są oczywiście nowe. Wysokie tony odtwarza tytanowy tweeter o oznaczeniu JT025Ti zaopatrzony w płytką „soczewkę akustyczną”. Już przy 3,5 kHz oddaje on pole 5-calowemu papierowemu średniakowi impregnowanemu polimerem (105H-1), ten z kolei kończy pracę przy 450 Hz, przekazując pałeczkę niebagatelnemu 12-calowemu głośnikowi basowemu o potężnym układzie magnetycznym. Znajdujące się na przedniej ściance regulatory poziomów średnich i wysokich tonów to także nawiązanie do lat 70. Spora obudowa (637 x 390 x 371,5 mm) pokryta naturalnym fornirem jest wentylowana do przodu wyprofilowanym portem BR. Wykonano ją z płyt mdf, wewnątrz zastosowano ożebrowanie wzmacniające w kształcie litery V. W zestawie znajdują się niskie dedykowane podstawki powodujące wyraźne odchylenie kolumn do tyłu. O solidności nowych JBL-ów może świadczyć masa kolumn – 26,7 kg. Miłą niespodzianką jest cena – całkiem rozsądna uwzględniając obecne „standardy” wśród urządzeń high-end.

Harman JBL L100

Kontakt: Suport, www.jbl.com.pl | Cena: 18 798 zł za parę

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Kontakt z redakcją