Nowości

Dział: Nowości

Premierowe odsłuchy słuchawek Focal Stellia

Maj 24, 2019
Premierowe odsłuchy słuchawek Focal Stellia

W Pabianickim salonie Q21 można już posłuchać nowego modelu zamkniętych słuchawek Focala – o nazwie Stellia. Oficjalna światowa premiera miała miejsce 12 lutego, a wraz ze słuchawkami zaprezentowano pierwszy w dorobku firmy wzmacniacz słuchawkowy – Arche.

 

Stellię to w pewnym uproszczeniu Utopie – tyle że w wersji zamkniętej. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Samo zamknięcie muszli Utopii nie wchodziło w grę. Trzeba było przeprojektować berylowy driver, a w szczególności jego zawieszenie – na takie o małej podatności. Umożliwia ona równie duże wychylenia membran co w otwartych Utopiach. Sama membrana (z czystego berylu) ma ten sam profil zbliżony do spłaszczonej litery M, a do napędu służy miedziana cewka bez karkasu (patent Focala, znany z dotychczasowych modeli). Wewnętrzna konstrukcja muszli zawiera wiele podobieństw do wprowadzonych niedawno, pierwszych zamkniętych słuchawek high-end Focala – Elegia. Zastosowano więc dwa otwory wentylacyjne (wewnętrzny i zewnętrzny z ujściem znajdującym się pod logo), system dyfuzorów oraz piankę tłumiącą w celu linearyzacji charakterystyki częstotliwościowej w pasmie 1–10 kHz. Pod kątem brzmieniowym zoptymalizowano nawet konstrukcję poduszek, które również mają swój udział w kontroli odbić fal i ich tłumieniu. Konstrukcja pałąka i jarzma pochodzi z modelu Utopia, a jakość wykończenia jest najwyższa z możliwych. Komfort noszenia poprawia pianka o dużej sprężystości używana do wkładek dousznych. Ekskluzywność słuchawek podkreśla wyjątkowe dwukolorowa wykończenie koniak i mokka.

Stellie ważą tylko 435 g i mają „modną” ostatnimi czasy małą impedancję (35 Ω), co pozwala na współpracę z urządzeniami mobilnymi. W komplecie producent dostarcza dwa kable: 1,2-metrowy z małym jackiem i 3-metrowy zbalansowany zakończony 4-pinowym XLR-em oraz elegancką sztywną walizeczką podróżną.

Równie dużą, jeśli nie większą, niespodzianką jest wzmacniacz słuchawkowy z przetwornikiem c/a o nazwie Arche, stworzony przez konstruktorów Micromegi. Jego niespotykaną cechą mają być dwa wzmacniacze w jednym, czy może raczej dwa tryby pracy wzmacniacza. Tryb napięciowy (Voltage) charakteryzuje się bardzo małą impedancją wyjściową (0,1 Ω). Z kolei Tryb Hybrid jest bardziej „frywolny”, tzn. impedancja wyjściowa jest „wyższa” (taką „wartość” podaje Focal). Sekcja przetwornika c/a bazuje na dwóch układach AKM AK4490, a wejście USB jest kompatybilne z sygnałami DSD 256 i PCM 384 kHz.

Kontakt: Salon audio-video Q21, www.Q21.pl
Ceny: Stellia – 12 999 zł; Arche – 10 999 zł

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Aktualnie w testach

  • Bowers & Wilkins Formation Duo
  • McIntosh MA352
  • AudioQuest DragonFly Cobalt
  • T+A SD3100HV / PDT 3100 HV
  • Wilson Audio Sasha DAW
  • Burson Conductor 3
  • Vivid Audio Kaya 45
  • Mark Levinson No. 5802

Ranking urządzeń

ranking

Polecane strony

Kontakt z redakcją