PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Słuchawki planarne Audeze LCD-3

Paź 23, 2015

Index

O tym, jak dobre mogą być słuchawki, przekonałem się kilka lat temu testując Staxy SR-009. Ze względu na swoją cenę, pozostają niespełnionym marzeniem zdecydowanej większości audiofilów. Szczytowe (do niedawna) planary Audeze można kupić za znacznie przystępniejszą cenę. Użytkownicy i recenzenci nie szczędzą im laurek. Sprawdziłem, jak jest naprawdę.

Dystrybutor: Audio Klan, www.audioklan.pl 
Cena: 8950 zł
Dostępne wykończenia: czarne

Tekst i zdjęcia: Filip Kulpa

audioklan

 

 


Nagłowny narkotyk

Audeze-LCD3-aaa 

Na wstępie muszę przyznać, że nie jestem zwolennikiem słuchawek w ogóle – korzystam z nich z konieczności, także wtedy, gdy wypada "coś" przetestować. Brak regularnego słuchawkowego punktu odniesienia wcale nie ułatwia mi tego zadania, co bynajmniej nie zachęca mnie do zajmowania się tą częścią testów w naszej redakcji. I tak koło się zamyka. Z drugiej strony, brak owej referencji mobilizuje jednak do tego, by nauszny system odniesienia stworzyć albo chociaż go poznać.

Raz na dłuższy czas pojawiają się produkty na tyle wybitne, na tyle przełomowe, że potrafią „zatrzymać Ziemię i ruszyć Słońce”. Mówiąc inaczej, zdolne są zburzyć cały dotychczasowy system odniesienia. Mam nieprzeparte wrażenie, że spotkało mnie właśnie coś takiego. W niniejszym artykule podzielę się z Wami swoim "odkryciem".

Najpierw przypomnę jednak krótką historię tej kalifornijskiej firmy. Audeze założyli Alexander Rosson (obecny CEO) i Sankar Thiagasamudram, którzy w 2009 roku pokazali w Los Angeles prototypowy model słuchawek planarnych. Wykorzystali w nim własnej konstrukcji przetwornik magnetostatyczny w komercyjnie dostępnej obudowie. Reakcja klientów była na tyle entuzjastyczna, że jeszcze tego samego roku zaprezentowano słuchawki LCD-1, a niecały rok później – ich rozwiniętą wersję LCD-2. Szczytową konstrukcją jeszcze zupełnie do niedawna (w czasie gdy testowaliśmy te słuchawki) był testowany model LCD-3, lecz obecnie wiadomo już, że rolę flagowca przejmuje model LCD-4 (zobacz więcej), zaś poniżej plasują się testowane już LCD-X (AV 7/2014) oraz ich wersja zamknięta LCD-XC. Od niedawna firma produkuje również wzmacniacz słuchawkowy własnej konstrukcji – Deckard.

Spora część recenzji LCD-3 ukazała się przed pojawieniem się świetnego modelu LCD-X, a to oznacza, że te opisy straciły na aktualności – właściwym odniesieniu. Otóż nieco ponad rok temu, równolegle z wprowadzeniem „iksów”, producent dokonał ważnej modernizacji „trójek”, która polegała na dodaniu systemu Fazor. Niniejszy opis dotyczy aktualnej wersji LCD-3. Ponadto porównamy ją bezpośrednio z LCD-X.
 


Prev Next »

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją