PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Zestaw słuchawkowy STAX SRS-5010

Gru 12, 2016

Index

Niegdyś nauszne elektrostaty marki STAX uchodziły za niedostępne – z powodu cen. Dziś, w czasach ekspansji słuchawek high-end, nierzadko w cenie powyżej 10 tys. zł, nowa propozycja kompletnego zestawu słuchawkowego japońskiej marki jest naprawdę przystępna. Ale jest coś jeszcze - brzmienie!

Dystrybutor: Grobel Audio, www.audio.grobel.com.pl 
Cena: SRS-5010 (zestaw) – 1900 euro (ok. 8500 zł), SR-L500 – 700 euro, wzmacniacz SRM-353X – 1250 euro

Tekst i Zdjęcia: Filip Kulpa

audioklan

 

 


STAX SRS-5010 - zestaw słuchawkowy

TEST

STAX 1 SRS 5010 aaa

Pomysł zrecenzowania tego kompletu przyszedł mi do głowy, gdy zwiedzałem stoisko STAX-a na wystawie w Monachium. Niemiecki dystrybutor zaprezentował trzy nowości o numerach 300, 500 i 700, z dopiskami Pro. Pisałem o nich dość obszernie w reportażu miesiąc temu. To następcy legendarnego modelu SR-Lambda z roku 1980.

Gdy po powrocie skontaktowałem się z polskim dystrybutorem, dowiedziałem się, że prezentowane tam wersje Pro to „wymysł” niemieckiego dystrybutora, który zasugerował Japończykom pewne modyfikacje natury mechanicznej. Chodziło w szczególności o plastikową obejmę (mocowanie) muszli, którą Niemcy uznali za nie dość wytrzymałą. Nawiasem mówiąc, można im przyznać rację – element ten rzeczywiście nie budzi zaufania. Japończycy nie zgodzili się jednak na wdrożenie tych zmian w regularnej produkcji, twierdząc, że to podraża produkt, w żaden sposób nie poprawiając jego walorów brzmieniowych. A na punkcie relacji jakości do ceny STAX jest – jak się okazuje – bardzo wyczulony. Dlatego regularne wersje eksportowe nie mają dopisku „Pro” – w przeciwieństwie do tych sprzedawanych w Niemczech.

Do testu wybrałem środkowego reprezentanta z gamy, kierując się tym, co usłyszałem na stoisku, oraz ceną: komplet kosztuje około 8500 zł, a w związku z tym jest alternatywą dla słuchawek dynamicznych w cenach 3000-5000 zł plus odpowiedniej jakości wzmacniacz słuchawkowy. Jednym słowem, elektrostaty stają do rywalizacji z niezbyt drogimi dynamikami. Robi się ciekawie, nieprawdaż?

 


Prev Next »

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją