PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Focal Listen Wireless

Lip 08, 2019

Listen jest drugim od dołu modelem w ofercie francuskiego Focala, który do tej pory był kojarzony głównie ze znakomitymi zespołami głośnikowymi. Od dłuższego już czasu dostępna jest bezprzewodowa wersja tego modelu.

Dystrybutor: FNCE, www.fnce.pl, www.horn.eu 
Cena: (stan na 5.07.2019 r) – 799 zł
Dostępne kolory: czarny

Tekst: Ludwik Igielski | Współpraca i zdjęcia: Filip Kulpa

Artykuł ukazał się w Audio-Video 9/2018

audioklan

 

 


Focal Listen Wireless - słuchawki bezprzewodowe

TEST

Focal Listen Wireless

Mimo że Focal jest obecny na rynku słuchawkowym od niedawna, to zdążył już zaznaczyć swój styl, a i wysoka jakość oferowanych modeli nie pozostawia cienia wątpliwości co do kompetencji i aspiracji tego producenta. Zobaczymy, jak radzi sobie na wymagającym polu słuchawek Bluetooth dla przeciętnego odbiorcy.

Owalne muszle z czerwonym wnętrzem to znak rozpoznawczy tej marki. Słuchawki niemal w całości wykonano z tworzywa sztucznego w ciemnym kolorze. Poduszki są wyściełane sztuczną skórą i niezwykle przyjemne w dotyku. Mimo pozornie tanich materiałów, słuchawki wyglądają luksusowo i sprawiają wrażenie bardzo solidnych. Są to też najcięższe słuchawki w teście. Każda muszla skrywa autorskie przetworniki Focala z 40-mm membranami oraz dwa mikrofony niezbędne do prowadzenia rozmów podczas współpracy z telefonem. Pałąk nagłowny wykonano także z plastiku. Jest rozsuwany i ma „łamiący się” przegub, umożliwiający złożenie słuchawek i np. schowanie ich do firmowej saszetki, zresztą bardzo gustownej.

Listen „naszpikowano” adekwatną jakościowo elektroniką. Mamy nowszą wersję komunikacji (4.1) uzupełnioną kodekiem aptX. Obsługuje ona wszystkie najważniejsze profile. Do listy zalet należy jeszcze dodać znakomicie zaprojektowaną obsługę w postaci przycisków umieszczonych na pierścieniu oddzielającym poduszki od korpusu muszli. Nie zapomniano o tradycyjnym wejściu analogowym, do którego producent podszedł bardzo poważnie.

 

Jak izolują

Znakomicie! Nie tylko prawie nic nie słychać z zewnątrz, ale np. czujemy też nasze kroki wskutek przewodnictwa kostnego. W całej stawce testowanych tu słuchawek najlepiej izolują od otoczenia. Focale sprawdzą się znakomicie nawet w ulicznym gwarze i w komunikacji miejskiej.

Focal Listen Wireless pady

 

Jak grają

Na tle tej grupy słuchawki Focala jawią się jako bardzo zaawansowane, wręcz wyczynowe – w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Oferują duży, przestrzenny dźwięk, niesłychanie nasycony intensywnymi barwami. Początkowo można odnieść wrażenie, że skraje pasma są uprzywilejowane, jednak po dłuższej chwili okazuje się, że w niedużym stopniu dotyczy to tylko tego górnego. Focale charakteryzują się bowiem bardzo szerokim i wyrównanym pasmem przenoszenia. Niskie składowe są oddawane w całej swojej okazałości. Momentami wręcz „biją” po uszach. Nie jest to jednak uzyskane w sposób sztuczny. Podobnie wypada reszta pasma – dobitnie i realistycznie. Na słowa uznania zasługuje znakomicie doświetlona góra pasma i wynikająca z tego detaliczność przekazu.

Zjawiska dynamiczne są znacznie lepsze niż w niejednym odsłuchu głośnikowym. Znakomita dynamika to nie tylko jej rozciągnięcie, lecz także doskonałe pokazywanie jej kontrastów. W trybie pasywnym jest nieco inaczej, ale bynajmniej nie gorzej. Z dobrym DAP-em i kablem można nieco zmodyfikować brzmienie i przejść do jeszcze wyższej klasy dźwięku…

Focal Listen Wireless sterowanie

 

Naszym zdaniem

Listen Wireless to naprawdę znakomite słuchawki, przerastające oczekiwania większości słuchaczy korzystających z urządzeń ze średniej półki. Na tle pozostałych modeli w grupie były najdroższe, ale są warte każdej wydanej na nie złotówki. Wybór Redakcji.

Focal Listen Wireless ocena

  

Pozostałe słuchawki w teście grupowym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Beoplay H9i JBL E55 BT »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją