PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Bodnar Woodline Hornton II - Pomiary

Gru 31, 2015

Pomiary kolumn Bodnar Woodline Hornton II

bodnar woodline

Impedancja i faza elektryczna Charakterystyka częstotliwościowa
Bodnar-Woodline-impedancja Bodnar-Woodline-SPLALL

Przebieg modułu impedancji jest bardzo nietypowy. Pierwsze, co zwraca uwagę, to bardzo duża zmienność modułu impedancji: od 8 do 160 omów. Minimum przypada dla częstotliwości subakustycznych – przy 10 Hz zmierzyliśmy wartość 8,2 oma. Dużej zmienności modułu impedancji towarzyszą, co nieuniknione, znaczne kąty fazy elektrycznej, która wielokrotnie przekracza wartości +/–45°, przy 70 Hz osiągając nawet 90°. Na szczęście, dużym wartościom kątów fazowych towarzyszą duże wartości modułu impedancji – nie ma więc zagrożenia dla wzmacniacza. Mimo to, Bodnary nie będą wymarzonym obciążeniem dla wzmacniaczy lampowych.


Na wykresie widać zafalowania przy 70, 110, 180 i 550 Hz, które świadczą o występowaniu rezonansów.

Wykres charakterystyki przenoszenia jest nierówny, zwłaszcza w zakresie niskich częstotliwości, gdzie widać wpływ obudowy głośnikowej – elementu, na który projektant kolumn miał największy wpływ.  Pasmo średnich  i  wysokich częstotliwości, począwszy od 400 Hz, mieści się w dość szerokich granicach +/–4 dB. Jeśli uśrednimy charakterystykę w oktawach, to górki i dołki wyrównują się i wykres jest bardziej wyrównany, ale lokalne nierówności mogą mieć wpływ na barwę dźwięku i coś w rodzaju „pazura”. Rozciągniecie basu jest umiarkowane. Poniżej 50 Hz charakterystyka bardzo szybko opada, osiągając punkt  -6 dB przy 44 Hz.


Efektywność zestawów (ważona) wyniosła dość przeciętne 86,4 dB(C)/2,83V/1m

Charakterystyki kierunkowe w pionie  Charakterystyki kierunkowe w poziomie
 Bodnar-Woodline-pionowo  Bodnar-Woodline-poziomo

Jedno źródło dźwięku średnich i wysokich częstotliwości i brak zwrotnicy powodują, że nie ma problemów ze zgraniem charakterystyk, jak to się dzieje w przypadku wielu głośników w kolumnach wielodrożnych.
Kierunkowość przetwornika szerokopasmowego zaznacza swoją obecność na wysokich częstotliwościach już dla małych kątów pomiarowych. W płaszczyźnie poziomej, czyli dla większych kątów, kierunkowość głośnika widać jeszcze bardziej. Przy zwiększeniu kąta pomiarowego z 15 do 30° nie następuje proporcjonalne ściszenie góry, lecz dzieje się to w sposób nieregularny i trudny do przewidzenia.

Rezonanse Odpowiedź jednostkowa
Bodnar-Woodline-waterfall Bodnar-Woodline-odpowiedz
 

Wykres wodospadowy wygasa w czasie do około 1 ms do poziomu –25 dB. Widać tutaj wyraźnie liczne rezonanse w zakresie średnicy i góry pasma. Wiele szczytów widocznych na charakterystyce przenoszenia ma charakter rezonansowy, najwyraźniejsze są przy częstotliwościach 2650 i 4370 Hz, ale jest też kilka wyżej położonych.

Największym atutem wynikającym z użycia głośnika szerokopasmowego zamiast zespołu głośników, jest spójność czasowa. Widać to między na wykresie czasowym, gdzie mamy pojedynczy impuls pochodzący z jednego głośnika. Niestety, impuls ten nie jest czysty. Nie wygasa w sposób jednostajny, co należy przypisać  obecności rezonansów, których przejawy obserwujemy także na wykresie impedancji.

Komentarz

Zestaw pomiarów pokazuje liczne techniczne wady i ograniczenia testowanych kolumn, będących rezultatem zastosowania pojedynczego głośnika szerokopasmowego w dużej obudowie. Największym – i dodajmy, że oczekiwanym atutem – Woodline’ów – jest zachowanie w dziedzinie czasu, gdzie mamy do czynienia z dobrą spójnością i brakiem typowych przesunięć fazowych obserwowanymi w normalnych zespołach głośnikowych. W zamiast za to otrzymujemy jednak mocno nieregularną charakterystykę przenoszenia (choć zaskakującą na plus o tyle, że sięgającą bez wyraźnego spadku 20 kHz), liczne rezonanse oraz bardzo duże wahania modułu impedancji, co w połączeniu z bardzo umiarkowaną czułością nie stanowią wymarzonej kombinacji dla wzmacniaczy lampowych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją