PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Wzmacniacz Arcam FMJ A19

Gru 09, 2014

Index

Podstawowy model Arcama, następca FMJ A18, ma dobre wyposażenie i niezłą dynamikę. Pytanie – czy to wystarcza?

Dystrybutor: Audio Center Poland, www.arcam.pl
Cena: 3290 zł
Dostępne wykończenia: czarny

Tekst: Marek Lacki | Zdjęcia: AV

audioklan

 

 


arcam-fmj-a19-aaa 

A19 to obecnie najtańszy wzmacniacz tego brytyjskiego producenta. Przynależy do serii FMJ, jest następcą modelu A18.

Wnętrze płaskiej i niewielkiej obudowy zaskakuje sporą pustą przestrzenią. Cała elektronika zmieściła się w nim na jednej płytce, którą umieszczono z tyłu obudowy i nie zajmuje ona nawet połowy powierzchni dolnej ścianki. Takie rozplanowanie wnętrza to w sumie same zalety: brak kabli połączeniowych i krótkie ścieżki sygnałowe. Nawet cały zasilacz zmieścił się na tej samej płycie głównej. Jedynie transformator toroidalny, który umieszczono z przodu po prawej, jest względnie autonomiczny. Zasilacz ma cztery kondensatory Nover o pojemności 4700 µF każdy.

Ścieżka sygnałowa opiera się głównie na układach scalonych, dzięki czemu udało się uzyskać duży stopień miniaturyzacji. Jako jedyny w grupie, A19 jest pozbawiony klasycznego potencjometru – regulacja odbywa się elektronicznie za pomocą wysoko cenionego układu scalonego PGA2311. To bardzo nowoczesne i zarazem rzadkie rozwiązanie we wzmacniaczu tej klasy. Stopień wzmocnienia prądowego bazuje na pojedynczych (na kanał) układach scalonych, których oznaczenia zasłaniają metalowe nakładki wspomagające chłodzenie.

arcam-fmj-a19-gniazda

A19 jest całkiem bogato wyposażony. Ma aż siedem wejść liniowych, w tym jedno na czołówce (mały jack 3,5 mm), oraz wejście gramofonowe MM. Prócz tego dostępne jest wyjście z przedwzmacniacza (pre-out) oraz wyjście słuchawkowe – również w rozmiarze małego „jacka”. Poręczny, miniaturowy pilot dopełnia całości.


Prev Next »

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją