PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Parasound Halo P5/A23

Cze 14, 2016

Index

Najtańszy dzielony wzmacniacz legendarnej marki Parasound powinien dać do myślenia innym producentom wzmacniaczy. Niektórym z nich radzilibyśmy wręcz zweryfikować swoją politykę cenową.

Dystrybutor: Audio System, www.audiosystem.com.pl 
Cena: przedwzmacniacz P5 – 6200 zł, końcówka mocy A23 – 6200 zł
Dostępne wykończenia: czarne, srebrne

Tekst: Marek Lacki | Zdjęcia: AV

audioklan

 

 


Wzmacniacz dzielony Parasound Halo P5/A23

TEST

parasound p5 a23

Parasound to firma amerykańska, specjalista od wzmacniaczy dwu- albo – przede wszystkim – wielokanałowych. Wszystkie bez wyjątku mają logo THX (Ultra 2, co świadczy o znacznych możliwościach dynamicznych, ale też niekiedy działa w drugą stronę: audiofile nie darzą szczególnym sentymentem tego typu konstrukcji, jako że sam certyfikat nie świadczy o jakości brzmienia, jego czysto subiektywnych walorach. Zaraz się przekonamy, czy tego typu uprzedzenia są słuszne, czy może wręcz przeciwnie.
W ofercie Parasounda nie ma rozróżnienia na sprzęt domowy i studyjny, a jednak wzmacniacze Parasounda pracują w najbardziej znanych wytwórniach filmowych: Lucasfilm, Sony Pictures, Pixar i innych. Wygląda więc na to, że filmowcy korzystają z tych samych urządzeń, które przeciętny śmiertelnik może nabyć w sklepie – teraz także w Polsce, gdyż dystrybucja tej marki jest u nas od niedawna (teoretycznie była też kilka lat temu, jednak nic z tego nie wynikło).

Parasound to jeden z tych wytwórców, którzy nie szczędzą funduszy na badania nad trwałością i niezawodnością produkowanych urządzeń. W domach użytkowników nadal pracują wzmacniacze wyprodukowane w początkach lat 80., kiedy marka dopiero co rozpoczęła swoją działalność (1981).

Oferta wzmacniaczy dwukanałowych Parasounda nie jest zbyt obszerna, spójna. Mamy integry, dwa przedwzmacniacze, dwie stereofoniczne końcówki mocy i parę monobloków. Najtańsza kombinacja pre/power (ta testowana – za 12 400 zł) jest nieco tańsza od integry Halo Integrated (12 960 zł), co z początku wydaje się niezrozumiałe, ale tylko do chwili, gdy uświadomimy sobie, jak bogato wyposażona jest integra i jaką ma rozbudowaną sekcję cyfrową. Droższa końcówka mocy Halo A21 (14 700 zł) może być z kolei  łączona zarówno z przedwzmacniaczem dwa razy tańszym (Halo P5 za 6200 zł), jak i dwukrotnie droższym Halo JC2BP (24 700 zł), który z kolei jest dedykowany dwukrotnie droższym od niego monoblokom Halo JC1 (55 800 zł za parę).

Przedwzmacniacz i końcówka mocy mają identyczne obudowy. Ich charakterystyczną cechą jest łukowato wygięta i pochylona do tyłu przednia ścianka. Wzornictwo jest wspólne dla wszystkich urządzeń serii Halo. Testowane komponenty mają aluminiowe fronty, ale nie na całej szerokości. Skrajne części obudowy zrobiono z tworzywa sztucznego. Jego jakość jest jednak na tyle wysoka, że bez dotykania trudno się zorientować, że to plastik. Obecność tych elementów jest związana z możliwością montażu w tych miejscach adapterów do 19-calowego racka (opcja).


Prev Next »

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją