PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Arcam FMJ A29

Kwi 11, 2017

Index

Wzmacniacze Arcama już od dawna kojarzą się z dynamicznym, wartkim dźwiękiem. Jak to jest w przypadku względnie drugiej od dołu integry?

Dystrybutor: Audio Center, www.arcam.pl 
Cena: 6390 zł

Tekst: Marek Lacki | Zdjęcia: AV

audioklan

 

 


Arcam FMJ A29 - wzmacniacz zintegrowany

TEST

Arcam FMJ A29 1 aaa 

Arcam istnieje od 1976 roku – kiedy to dwóch studentów założyło przedsiębiorstwo Amplification and Recording Cambridge. W tym też roku opracowano pierwszy produkt – wzmacniacz A60. Okazał się strzałem w dziesiątkę – sprzedano go w łącznej liczbie 30 tys. egzemplarzy. W tym samym roku dołączył do niego tuner radiowy T21, a za kolejne dziesięć lat – pierwszy odtwarzacz CD. Dwa lata po nim firma opracowała DAC – pierwszy na świecie samodzielny, stacjonarny przetwornik c/a.

Lata 90. obfitowały w nowe produkty. Arcam zaangażował się nawet w branżę wideo, a dokładniej w związany z nią dźwięk, i zaoferował tuner telewizyjny (1990) obsługujący wówczas nowy system NICAM. Wprowadzono także amplituner AV (1995). Lata 90. przyniosły także rozwój słynnej linii α (Alpha). Wzmacniacz Alpha 2 powstał jeszcze w roku 1984, ale to modele lat 90. były tymi najbardziej rozpoznawalnymi, zwłaszcza licząc od modelu Alpha 7 z charakterystycznym łukiem na dolnej części przedniej ścianki (w rodzinie był wzmacniacz i odtwarzacz oraz tuner). Jako jeden z niewielu producentów Arcam oferował wówczas możliwość upgrade’u swoich odtwarzaczy CD. Kupując odtwarzacz Alpha 7, można go było po jakimś czasie przerobić na model Alpha 8 lub 9.

Obecnie oferta Arcama jest podzielona na trzy linie. Podstawową, którą można uznać za spadkobiercę serii Alpha, jest FMJ. Model A29 jest w niej pozycjonowany jako integra druga od dołu. Warto przy okazji wspomnieć, że gdy w latach 90. właściwie każdy wzmacniacz miał swój dedykowany odtwarzacz CD, tak teraz w katalogu serii FMJ jest tylko jeden model. Takie czasy.


Prev Next »

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją