PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Spendor D7

Sty 13, 2016

Index

Konserwatywny Spendor ma w swojej ofercie kolumny, które świetnie łączą tradycję z nowoczesnością. To model D7.

Dystrybutor: Eter Audio, www.spendor.pl 
Cena (za parę): 17 490 zł
Dostępne wykończenia: black ash, cherry, Spendor white, Light Oak, Dark Walnut, Spendor Dark

Tekst i zdjęcia: Filip Kulpa

audioklan

 

 


Spendor D7 - Zestawy głośnikowe

TEST

Spendor-D7-aaa

Z czym kojarzy się marka Spendor? Primo – z BBC; secondo – z brytyjskim „monitorowym brzmieniem”, co poniekąd wynika z pierwszego. Mnie Spendor kojarzy się także z bardzo konserwatywnym podejściem do konstruowania zestawów głośnikowych. I to bynajmniej nie dlatego, że w swojej ofercie wciąż utrzymuje modele z serii Classic, które wprawdzie są rozwijane (modyfikowane), ale ściśle nawiązują do lat 60. i 70. I nic w tym dziwnego. Firma powstała w 1960 roku, gdy BBC dopiero zaczynało tworzyć standardy w reprodukcji dźwięku hi-fi (słynny program badawczy obejmujący prace teoretyczne i szeroko zakrojone odsłuchy zespołów głośnikowych stworzono właśnie w latach 60.). Istniały już elektrostaty QUAD-a. Zaledwie rok później Raymond Cooke powołał do życia KEF-a. Większość brytyjskich producentów zestawów głośnikowych i sprzętu hi-fi w ogóle miała dopiero się pojawić.

Markę założyli były inżynier-dźwiękowiec BBC, Spencer Hughes, wraz ze swoją żoną Dorothy (od pierwszych liter obu imion wzięła się nazwa – Spen-Dor – ale to już zapewne wiecie). Hughes maczał palce w tworzeniu legendarnych monitorów LS 3/5A, jednak na długo, zanim powstały (bodaj 7 lat), firma zasłynęła dużymi „paczkami” o nazwie BC1, dzięki którym udowodniła światu, że nie tylko elektrostaty mogą mieć bardzo małe podkolorowania w średnicy. Po BC1 powstały SP1, później SP 1/2, w końcu SP 1/2R2 produkowane obecnie. Nie trzeba wielkiej przenikliwości umysłu, by uzmysłowić sobie, że Spendor nie jest producentem przywiązującym wagę do słupków sprzedaży. Nowości pojawiają się raczej rzadko. Ofertę tworzą dwie gamy: wspomniana Classic z pięcioma modelami, na szczycie której znajduje się opisywany niedawno model SP100R2 (AV 3/2015); linia A, na którą składają się bardziej współcześnie wyglądające kolumny (4 modele plus głośnik centralny), wyżej pozycjonowana seria D (zaledwie 2 modele) oraz nieduży wolno stojący zestaw głośnikowy ST.

Po długiej nieobecności Spendorów w naszych testach (pomijając SP100R2, które jednak nie były testowane niezależnie, a tylko w systemie), postanowiliśmy bliżej zapoznać się z kolumną, która uchodzi za wyjątkowo udany model. D7 to jedna z nowszych konstrukcji. Na rynku jest niecałe dwa lata. „Siódemki” zbierają bardzo pochlebne recenzje – nie tylko w Wielkiej Brytanii. Nie brak też entuzjastycznych opinii wśród polskich audiofilów.


Prev Next »

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją