PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Pro-Ject 1-Xpression Carbon Classic

Gru 14, 2016

Index

Szósta, jak skrupulatnie policzył producent, generacja podstawowego gramofonu Pro-Jecta to nadal prosta konstrukcja, lecz z firmową wizytówką – węglowym ramieniem. Cena jest przystępna, ale co z brzmieniem?

Dystrybutor: Voice, www.project-audio.pl
Cena: 3550 zł
Dostępne wykończenia: czarne, białe, oliwkowy, mahoniowy (okleina)

Tekst i Zdjęcia: Filip Kulpa

audioklan

 

 

Gramofon Pro-Ject 1-Xpression Carbon Classic

TEST

Pro Ject Classic Carbon 1 aaa

Gdy Heinz Lichtenegger rozpoczął produkcję swojego pierwszego gramofonu, oznaczonego numerem 1 (Pro-Ject One) – a było to w roku 1991 – co poniektórzy się dziwili. Była to już era płyty kompaktowej, która stopniowo podbijała rynek, choć nadal była droga, podobnie jak dobre odtwarzacze. Tymczasem czarne płyty były bardzo tanie (zupełnie odwrotnie niż dzisiaj), gramofony zresztą także. Gdy kilka lat po przejęciu byłej fabryki Tesli w Litovel (Czechy), właściciel Pro-Jecta wraz we wspólnikiem Guntherem Rathammerem rozkręcali produkcję gramofonów z determinacją szaleńca, wielu zastanawiało się, kiedy ten biznes padnie, i jak głośny będzie huk. Wszyscy ci obserwatorzy byli w błędzie. Tymczasem Lichtenegger okazał się wizjonerem: człowiekiem, który nie tylko zawsze wierzył w winyle (nic dziwnego, skoro ma ich w swojej kolekcji 25 tysięcy!), ale też przewidział, co stanie się za 20 lat! W skali gramofonów stworzył niemalże imperium, a mówiąc bardziej konkretnie: największą na świecie firmę wyspecjalizowaną w produkcji gramofonów, urządzeń towarzyszących i akcesoriów analogowych. Obecny cennik Pro-Jecta jest dłuższy niż menu w dużej pizzerii i z każdym rokiem zdaje się rosnąć.

Mimo to, trzon oferty pozostaje niezmienny. Wprawdzie oferta niedrogich gramofonów jest, jak na moje rozeznanie, stanowczo zbyt szeroka – wiele modeli zazębia się cenowo, ale gdy oddzielimy już ziarna od plew, chcąc kupić prosty, maksymalnie „skuteczny” (w sensie jakości, rzecz jasna) gramofon za około 3000 zł, na placu boju pozostają dwie odmiany modelu 1-Xpression Carbon (zwykła za 2890 zł i Classic za 3550 zł), RPM3 Carbon (3090 zł) oraz 1-Xpression III Comfort (2890 zł). Wśród nich prym wiedzie wersja Carbon Classic uzbrojona w najlepszą wkładkę (2M Silver zamiast 2M Red), która od zwykłego Carbona różni się także aluminiowym talerzem. Ostatni z modeli to wariant dla tych, którzy preferują komfort użytkowania ponad bezwzględną jakość dźwięku – jest wyposażony w automatyczny wyłącznik krańcowy.


Prev Next »

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją