PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Przetwornik c/a Auralic Vega

Lip 20, 2014

Index

Auralic Vega to niezwykle uniwersalny przetwornik cyfrowo-analogowy o wybitnej relacji jakości do ceny.

Dystrybutor: JPLAY, www.auralic.pl
Cena rynkowa: 14 000 zł
Dostępne wykończenia: szarosrebrne

Tekst: Marek Lacki | Zdjęcia: Filip Kulpa

audioklan

 

 


Wszechstronnie uzdolniony

Auralic jest producentem z Azji, ale nie z Japonii i nie z Korei. Zapewne domyślacie się – skąd? Pełna nazwa brzmi: AURALIC (BEIJING) LIMITED. I tak, wszystko staje się jasne. Siedziba mieści się w Beijing, czyli w Pekinie. Obecnie nie jest to już największe z chińskich miast, bo dawno przegonił je Szanghaj, niemniej jednak wciąż jednym z najważniejszych. Istotne w tym wszystkim jest jednak to, że producent chiński przestał ukrywać swoją tożsamość i występuje już bez kompleksów jako producent stricte chiński.

auralic-front-aaa

Przetwornik tej marki to drugie urządzenie tego samego typu od tego producenta, jakie testujemy. Poprzednio, w 2012 roku, Auralic działał jeszcze w lekkiej „konspiracji”, sugerując pochodzenie z Hong Kongu bądź Tajwanu, jak wówczas przypuszczaliśmy. Ale Chińczycy nie muszą się już wstydzić swoich produktów. Zresztą synonim „chińskiej jakości” to głównie „zasługa” marek europejskich, produkujących różne rzeczy w Chinach – byle jak najtaniej. Europejscy czy amerykańscy producenci chcą przecież maksymalizować zysk i ciąć koszty. W Chinach, owszem, jest taniej, ale są pewne granice, poniżej których jakość po prostu spada. Chińczycy wcale nie są złymi producentami. Wręcz przeciwnie. Jakość zależy wyłącznie od zakładanych parametrów. Jeśli ktoś chce tanio, to będzie miał tanio (i oczywiście byle jak). Dla przykładu i równowagi: najlepsze obudowy głośnikowe powstają obecnie właśnie w Chinach, a jeśli tylko ktoś sobie życzy coś wyprodukować, to proszę bardzo, Chińczycy to zrobią dokładnie tak, jak ktoś sobie tego życzy. I nieważne, co to będzie.

Chińczycy jednak nie tylko kopiują i podrabiają cudze pomysły, z czego są znani. To również bardzo inteligentni ludzie, którzy kształcą się na potęgę. Wprowadzają więc także nową myśl techniczną. Oto przykład: w Chinach działa obecnie najdłuższa na świecie – jedna z zaledwie dwóch – komercyjna linia kolei magnetycznej. Niemcy nadal mają tylko tor eksperymentalny, a Japonia, prócz eksperymantalnego,  komercyjny w Nagoi (miasto z największym dworcem kolejowym na świecie), ale o długości tylko 8,9 km. W Chinach takim pociągiem pruje się na lotnisko w Szanghaju. Bezgłośnie, bezwibracyjnie i z prędkością ok. 430 km/h. Odległość 30 km pokonuje się w 7 minut i 20 sekund!

Powoli należy się przyzwyczajać do faktu, że będą nas otaczać produkty nie tylko „Made in China, designed in England”, ale właśnie „Designed in China”. Za jakiś czas napis „Made in China” nabierze więc równorzędnego znaczenia jak „Made in Japan”.

Wróćmy jednak do meritum. Vega jest obecnie jedynym produkowanym przez Auralica przetwornikiem c/a i zarazem jednym z zaledwie 5 produktów oferowanych przez tego producenta (włączając w to nowość, jaką jest dok słuchawkowy Gemini). Ten niewielki DAC wyróżniają doskonałe specyfikacje, będące pochodną autorskiej implementacji wejścia USB: odczyt sygnałów PCM DXD (32 bity, próbkowanie 352,8 kHz) oraz DSD (64 i 128).


Prev Next »

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją