Nowości

Dział: Nowości

Yamaha NS-5000 - flagowe kolumny Yamahy

Sie 17, 2017
Yamaha NS-5000 - flagowe kolumny Yamahy

Pokazane rok temu, na ubiegłorocznej wystawie IFA, zestawy głośnikowe Yamaha NS-5000 dotarły do Polski. Jak na Yamahę, jest to niezwykle kosztowna i wyrafinowana konstrukcja, ale też piękne nawiązanie do legendarnych monitorów NS-1000(M).

Opracowano je w połowie lat 70., dziś są one białym krukiem na rynku second hand. Podobny jest kształt, te same proporcje (choć większe gabaryty) oraz identyczny układ głośników: asymetryczny, z kopułkami średniotonową i wysokotonowymi zbliżonymi do jednej z krawędzi oraz 30-cm wooferem. Obudowy nie mają żadnych wyobleń. Jest wiele podobieństw, ale też różnic: bas-refleks zamiast obudowy zamkniętej, zupełnie inna technika głośnikowa, bez grama papieru czy berylu (stare NS-1000M miały go w tweeterze!).

yamaha NS5000 cfx GTs

Membrany przetworników w całości wykonano z Zylonu, czyli najmocniejszego znanego włókna organicznego, które odznacza się także bardzo dużą prędkością propagacji dźwięku (ponoć porównywalną z berylem). Przy okazji materiał ten jest elastyczny i ma dobre właściwości tłumiące. W obudowach wykonanych z laminowanej japońskiej sklejki brzozowej, pochodzącej z wyspy Hokkaido (przednia ścianka ma grubość 29,5 mm, pozostałe – po 20 mm), zastosowano unikatowe systemy kanałów tłumiących (Resonance Suppresion), które zamontowano bezpośrednio za głośnikami. To niejedyne rozwiązanie w konstrukcji tych kolumn, zgłoszone do opatentowania. Drugim są dwa rezonatory akustyczne wewnątrz obudów. Mają kształt rurek do nurkowania i są wypełnione materiałem tłumiącym. Zadaniem tych ustrojów jest pochłanianie osiowego rezonansu obudowy (jej wysokość wynosi 690 mm).

yamaha NS5000 cfx GTs3

Do wykończenia obudów użyto prawdziwego lakieru fortepianowego, nakładanego tą samą techniką jak w przypadku koncertowych fortepianów Yamahy. I wreszcie zwrotnica: bezkompromisowa, zbudowana z najlepszych elementów Mundorfa (kondensatory Mundorf MCAP Supreme EVO, rezystory MResist) ułożonych na płytce drukowanej o wyjątkowo grubych ścieżkach (0,14 mm). Dzieli pasmo nietypowo 750 i 4500 Hz. Rdzeniowa cewka woofera waży 1,6 kg, całe kolumny – umiarkowane 35 kg. Cena obejmuje firmowe podstawki.

Testowa para jest już w naszej redakcji.

Kontakt: Audio Klan, www.audioklan.com.pl | Cena: 67 500 zł (za parę)

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Wybierz dział

Aktualnie w testach

  • House of Marley Stir It Up
  • McIntosh MC252
  • NuPrime CDT-8 Pro
  • Transrotor Massimo TMD
  • NAD C316BEE V2
  • D'Agostino Progression Stereo
  • Relacja z wystawy High-End 2018 w Monachium

Ranking urządzeń

ranking

Polecane strony

Kontakt z redakcją