Nowości

Dział: Nowości

HARMONIX TU-812MX Million Maestro – cudowny docisk winylu

Gru 08, 2016
HARMONIX TU-812MX Million Maestro – cudowny docisk winylu

Japoński Harmonix przygotował specjalne akcesorium dla bezkompromisowych fanów winyli i gramofonów klasy high-end – docisk (płyty, rzecz jasna).

Nazwa nie jest łatwa do zapamiętania: TU-812MX Million Maestro, za to wyglądu i ceny tego cacka łatwo się nie zapomni.

Producent docisku słusznie zauważa, że współczesne gramofony – jakkolwiek bardzo zaawansowane technicznie – „cierpią” z powodu szkodliwego wpływu rezonansów powstających w płycie gramofonowej, gdy ta leży na talerzu odczytywana przez wkładkę i poddawana wpływowi fal akustycznych oddziałujących na jej powierzchnię. Trudno się z tym nie zgodzić. Pytanie brzmi: jak zaradzić temu problemowi? Najbardziej oczywista odpowiedź brzmi: pozbyć się płyt i gramofonu :-) A tak na serio?

Firma Combak Corporation – twórca TU-812MX – twierdzi, że znalazła rozwiązanie. Na czym polega? Jak zwykle, nie możemy liczyć na żadne wytłumaczenie fizyczne. Wiemy tylko, że ten pięknie wykonany element o wymiarach 85 x 43 mm i masie 360 g zrobiony z polerowanego aluminium i kawałka drewna (uchwyt) „zadziwiająco skutecznie rozprawia się ze wszystkimi rezonansami płyt i gramofonów poprzez dostrojenie układu płyta-talerz do częstotliwości pozaakustycznych”. Trzeba uwierzyć na słowo. Albo po prostu posłuchać, jak to cudo działa. Ponoć różnica jest niebywała.

Warto dodać, że firma krytycznie ocenia oferowane przez inne firmy rozwiązania, których funkcja polega głównie na dociskaniu płyty do talerza, co powoduje wybiórcze tłumienia części rezonansów (tych w obrębie niższych częstotliwości) i/lub zamiany ich na te pojawiające się przy wyższych częstotliwościach. Zdecydowanie odradza również  – w przypadku użycia TU-812MX Million Maestro” stosowanie wszelkich mat gumowych, winylowych, skórzanych i jakichkolwiek innych, gdyż powoduje to „utratę delikatnych niuansów muzycznych”

Kontakt: Moje Audio, www.mojeaudio.pl | Cena: 12 499 zł

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zaloguj się, by skomentować

Najnowsze wydanie

  • okladka audio video 2018

Archiwalne wydania 2018

Newsletter

Wybierz dział

Aktualnie w testach

  • House of Marley Stir It Up
  • McIntosh MC252
  • NuPrime CDT-8 Pro
  • Transrotor Massimo TMD
  • NAD C316BEE V2
  • D'Agostino Progression Stereo
  • Relacja z wystawy High-End 2018 w Monachium

Ranking urządzeń

ranking

Polecane strony

Kontakt z redakcją