PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Bryston Mini T - Pomiary

Sie 28, 2014

Pomiary kolumn Bryston Mini T

bryston-minit

Impedancja i faza elektryczna Charakterystyka częstotliwościowa
Bryston-MiniT-impedancja Bryston-MiniT-spl

Pofalowany wykres modułu impedancji zwykle mówi o sporej liczbie elementów zwrotnicy i ostrym filtrowaniu. Na szczęście faza nie przyjmuje zbyt dużych wartości. Obudowa bas-reflex została zestrojona do częstotliwości około 38 Hz, przy której występuje minimum modułu impedancji wynoszące 3,8 oma.

Brystony mają bardzo nietypową charakterystykę z „siodłem” w średnicy i wyjątkowo mocno uwypuklonym basem. Podbicie to zaczyna się już poniżej 300 Hz i obejmuje cały zakres niskich tonów z maksimum przypadającym dla 60 Hz. Góruje ono nad średnicą aż o kilkanaście decybeli. Wysokie częstotliwości ukazują mocno rezonansową osobliwość przy około 17 kHz oraz dołek tuż przed nią. Charakterystyka jest więc bardzo odległa od wzorca. Plusem jest bardzo dobre rozciągnięcie basu. Kolumny całkiem skutecznie odtwarzają 30 Hz.

Efektywność wynosi zdecydowanie niskie 83,7 dB/1 m/2,83 V. W połączeniu z małymi wartościami impedancji i dużymi kątami fazowymi oznaczają to, że do Brystonów potrzebny jest mocny wzmacniacz tranzystorowy. Lampę należy w zasadzie wykluczyć (także ze względu na bas).

Charakterystyki kierunkowe w pionie  Charakterystyki kierunkowe w poziomie 15 i 30 stopni
Bryston-MiniT-pionowo Bryston-MiniT-poziomo15i30

Pod niewielkimi kątami widzimy nakładanie się poszczególnych wykresów, co jest wynikiem dobrym, choć nie wybitnym. Optymalna wysokość odsłuchu przypada dla 10 stopni w górę powyżej osi akustycznej, co będzie implikowało użycie nietypowych, niskich podstawek.

Zbliżony efekt zapewni skierowanie kolumn na wprost, z minimalnym skręceniem do środka bazy stereo (kąt 30 stopni w poziomie pomiędzy osią akustyczną a linią odsłuchu). Wówczas średnica i dolny podzakres sopranów wyrównują się.

Waterfall Odpowiedź jednostkowa
Bryston-MiniT-waterfall  Bryston-MiniT-odpowiedz-jednostkowa
 

Wszelkie przypuszczenia co do obecności rezonansów potwierdzają się na wykresie wodospadowym. Oprócz solidnego dzwonienia na częstotliwości 17 kHz widać również również mniejsze, na przykład ten na częstotliwości 6,3 kHz.

Odpowiedź na impuls jednostkowy pokazuje brak spójności czasowej. Mała część w dół prawdopodobnie pochodzi od głośnika średniotonowego, a pozostałe dwa od kolejno: wysokotonowego i niskotonowego. Ząbkowania wykresu to prawdopodobny skutek wysokoczęstotliwościowego rezonansu.

Wpływ maskownicy Parowanie lewej i prawej
Bryston-MiniT-maskownica Bryston-MiniT-parowanie

Rozdzielenie maskownicy na dwie części ma zdecydowanie negatywny wpływ na promieniowanie, powodując dyfrakcję. Po założeniu ramek charakterystyka staje się dodatkowo „poszarpana” (linia czarna).

Porównanie charakterystyk obydwu sztuk ukazuje spore – sięgające nawet 2 dB rozbieżności pomiędzy kolumna lewą i prawą. Dla pewności pomiar został powtórzony – nie jest to błąd pomiarowy. Od producenta kolumn tej klasy oczekiwalibyśmy lepszego wyniku.

Komentarz

Brystony Mini T zaskoczyły nas stopniem obiektywnego niedopracowania akustycznego. Tym razem pomiary odbyły się po zakończeniu pisania recenzji i załączone wyniki nie miały wpływu na ocenę tych kolumn. Dobrze jednak się stało, że zostały pomierzone. Silna ekspozycja basu z wąskopasmowym wybrzuszeniem i za dużą energią w całym paśmie niskich tonów, osłabiona średnica, słabe parowanie przetworników średniotonowych, silne rezonanse – to wszystko nie składa się na obraz produktu high-end. Małą efektywność także trudno uznać za atut. Wszystko to nie zmienia jednak postaci rzeczy, że – pomijając bas – te kolumny brzmią bardzo przyjemnie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją