PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Zestawy głośnikowe KEF R700

Lis 12, 2015

Index

2011 rok był szczególnie ważny  dla KEF-a – okrągły jubileusz 50-lecia, zestaw głośnikowy Blade oraz zupełnie nowa seria R. Mijają cztery lata i okazuje się, że kolumny te ani trochę nie straciły na atrakcyjności. Dowodzi tego bestseller w gamie – R700.

Dystrybutor: GP Acoustics GmbH, www.kef.com
Cena (za parę): 11 400 zł
Dostępne wykończenia: czarne high-gloss, okleina różana

Tekst i zdjęcia: Filip Kulpa

audioklan

 

 


Prawie jak referencje

KEF-R700-aaa

Mam głęboki szacunek dla firmy założonej w 1961 roku przez Raymonda Cooke’a. To jeden z najważniejszych, najdłużej i nieprzerwanie działających producentów głośnikowych – nie tylko w Europie, ale i na świecie. Firma, która dzięki pasji założyciela, jego współpracowników i kontynuatorów stała się pionierem nowoczesnych pomiarów akustycznych – a było to w pierwszej połowie lat 70. Wówczas terminy „pomiar impulsowy” czy „analiza Fouriera” były jeszcze zupełnie obce ówczesnym konstruktorom głośników. Od tego czasu KEF pozostaje wierny zasadzie tworzenia zestawów głośnikowych w zgodzie z zasadami inżynierii i modelowania komputerowego.

W ubiegłym roku miałem okazję odwiedzić fabrykę w Maidstone, gdzie obecnie produkuje się modele serii Reference, Blade’y i Muony (na zamówienie) – relację możecie przeczytać w wydaniu 9/14 lub na naszej stronie www.avtest.pl. Zobaczenie od kuchni tego, jak – najpierw w świecie wirtualnym – powstają jedne z najciekawszych zestawów głośnikowych na świecie, był budujący. Na czele akustycznego działu R&D stoi dziś 33-letni Jack-Oclee Brown. Seria R to częściowo jego dzieło. Składają się na nią trzy zestawy podłogowe i dwa monitory oraz głośniki uzupełniające do kina domowego: centralne, efektowe, subwoofer aktywny i –nowość w ofercie – zestaw efektowy dla systemu Dolby Atmos (R50). Wśród podłogówek najczęściej jest sprzedawany –  jak to zwykle bywa – „najrozsądniejszy” model pośredni. R500 są trochę za małe (woofery mają po 130 mm średnicy), a R900 z kolei za duże dla większości klientów – wyjaśnia Marcin Przybyliński, szef sprzedaży w naszym kraju, który prywatnie używa właśnie recenzowanego modelu R700.


Prev Next »

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją