PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

Analogowe upgrade’y Linna

Sie 04, 2022
Analogowe upgrade’y Linna

Wbrew panującym obecnie trendom, zakładającym proces planowanego starzenia się sprzętu, szkocka firma Linn zaproponowała coś zupełnie przeciwnego. Każda osoba, która kupiła gramofon Sondek LP12, począwszy od bardzo wczesnych wersji z 1973 roku, ma możliwość pełnego jego unowocześnienia do najnowszej specyfikacji. Wprowadzono kilka interesujących podzespołów do ulepszenia konstrukcji legendarnego decka.

Linn Arko Left WR

Pierwszym z nich jest precyzyjne ramię przegubowe Arko – opracowane w całości przez firmę Linn — pierwszy taki model od 2006 roku. W myśl maksymy „Simplicity!”, producent wrócił do podstaw, skupiając się wyłącznie na tych elementach w konstrukcji ramienia, które mają największy wpływ na dźwięk. Zastosowanie specyficznego gatunku aluminium klasy 7075 zapewnia doskonałą charakterystykę rezonansową i synergicznie „pasuje” do dedykowanej wkładki Kendo. Belka ramienia powstaje w procesie wyciągania na zimno, z zachowaniem wyjątkowej dokładności, natomiast główka ramienia jest obrabiana maszynowo i zawiera kieszenie redukujące masę. Ponadto zastosowano łożysko kardanowe ze względu na fakt, iż taki typ przegubu w ramionach zapewnia lepszą głębię, siłę uderzenia i lepiej przekazuje emocje. Przeciwwagę i jednoczęściowe wrzeciono przelotowe wykonano z polerowanej stali nierdzewnej.

Linn Kendo 3Q WR

Wkładka Kendo została pomyślana jako idealny partner dla ramienia Arko. Jest to całkowicie nowa, wręcz elitarna wkładka z ruchomą cewką (MC). Nazwa ma konotacje z nowoczesną sztuką walki, a w tłumaczeniu z japońskiego oznacza: „drogę miecza”. Korpus wkładki wykonano z aluminium klasy 7075, pokrytego niklem, a wspornik igły — z boru. Z ważniejszych parametrów warto przytoczyć kształt ostrza igły typu Super Fine Line, poziom sygnału wyjściowego 0,45 mV przy zalecanym obciążeniu 100 Ω/1 nF i sile nacisku igły 2,0 G. Separacja kanałów jest większa niż 28 dB, a masa wkładki wynosi 7,6 g. Cewki nawinięto drutem miedzianym o czystości 4N.

Linn cart on arm

Drugim nowym ramieniem jest Krane, dedykowane jako ulepszenie dla wcześniejszego Majika, dostarczanego przez Pro-Jecta i Jelco. Ramię jest zbalansowane statycznie i ręcznie składane z elementów aluminiowych i ze stali nierdzewnej. Zawiera polerowane łożysko pionowe (Tungsten i Sapphire), współpracujące z podwójnym ceramicznym łożyskiem poziomym. Zestaw takich łożysk jest trwały i zapewnia bardzo małe tarcie/masę obrotową. Kontrola antyskatingu odbywa się za pomocą łatwo dostępnego mechanizmu magnetycznego z boku ramienia. 3-punktowa główka ułatwia ustawienie prawidłowej geometrii oraz zapewnia kompatybilność ze wszystkimi wkładkami Linn i nie tylko.

Linn Koil

Dla osób rozpoczynających przygodę z wkładkami typu moving-coil opracowano, przystępny cenowo jak na Linna, model Koil. Zastosowano w nim igłę o szlifie Nude Microlinear i wspornik z boru. Oferuje sygnał na poziomie 0,4 mV przy zalecanym obciążeniu 100 Ω/1 nF i sile nacisku igły w zakresie 1,8-2,2 G. Separacja między kanałami jest lepsza od 27 dB, a masa wkładki wynosi 7,6 g. Również w tym modelu cewki nawinięto drutem miedzianym.

W ofercie Linna pojawiły się także inne atrakcje, jak możliwość stworzenia swojego własnego egzemplarza LP12 według indywidualnych preferencji wzorniczych, a nawet dodanie monogramu, pięknie wygrawerowanego laserowo z maksymalnie czterema wybranymi literami.

Dystrybucja: Audio Klan, www.audioklan.pl | Ceny: nieustalone

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją