PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

17 lat dominacji Samsunga na rynku TV Wyróżniony

Mar 06, 2023
17 lat dominacji Samsunga na rynku TV

Amerykański Instytut badawczy Omdia w swoim raporcie z lutego 2023 r. podał interesujące dane dotyczące światowego rynku telewizorów. W porównaniu z 2021 r. skurczył się on o 4,8% pod względem liczby sprzedanych sztuk — wyniosła ona 203,3 miliona.

Innym, dość zaskakującym trendem było wyprzedzenie przez chiński TCL drugiego do tej pory potentata w segmencie telewizyjnym, firmy LG Electronics. Przewaga jest wprawdzie symboliczna (23,79 vs 23,76 miliona szt.), ale sam fakt należy uznać za bardzo znaczący.

Na pierwszym miejscu tabeli zaskoczeń jednak być nie mogło. Tu — już od 2006 r., a więc siedemnasty rok z rzędu — niepodzielnie rządzi Samsung. Przyczyny tego stanu rzeczy nie wydają się być tajemnicą: ogromna oferta, bardzo duża liczba innowacji technicznych i technologicznych, silny marketing i bardzo mocna pozycja marki w innych dziedzinach elektroniki to główne, choć zapewne niejedyne, przyczyny tego stanu rzeczy.

Rynkowy udział koreańskiego giganta w światowej sprzedaży telewizorów utrzymał się na poziomie zbliżonym do 30% (dokładnie: 29,7%) w ujęciu wartościowym. Co piąty sprzedawany na świecie telewizor nosi logo Samsung. Znaczący udział w tej puli mają telewizory QLED i Neo QLED — ich sprzedaż osiągnęła poziom 9,65 mln sztuk. Od ich premiery w 2017 roku nabywców znalazło w sumie 35 mln egzemplarzy. Samsung zdominował przy tym segment największych telewizorów, odnotowując udział w rynku wynoszący 36,1% dla urządzeń o przekątnej ekranu powyżej 75 cali i 42,9% dla telewizorów 80” i większych. Firma dzierży ponadto pozycję lidera w kategorii telewizorów premium (tj. kosztujących powyżej 2500 dol.) z udziałem w rynku wynoszącym 48,6% pod względem wartości sprzedaży.

17Year TV Market main2

Warto jeszcze na chwilę cofnąć się o te 17 lat i przypomnieć, od jakiego produktu i momentu zaczęła się dominacja Samsunga w segmencie TV. W 2006 r. miała miejsce premiera modelu The Bordeaux, wtedy również narodził się format Blu-ray, a telewizory LCD Full HD podjęły skuteczną rywalizację z plazmami. Trzy lata później Samsung zaprezentował pierwszy telewizor LCD z podświetleniem LED, a w 2011 r. rozpoczęła się era Smart TV. Sześć lat trzeba było poczekać na pierwszy telewizor QLED wykorzystujący technologię kropek kwantowych — to także dzieło inżynierów Samsunga. W 2018 roku firma zaprezentowała telewizor QLED o rozdzielczości 8K. Od tego czasu Samsung regularnie zaskakuje konkurentów takimi rozwiązaniami, jak Neo QLED z precyzyjnym podświetleniem ekranu w oparciu o technologię Quantum Mini LED czy Micro LED (2021), w którym zastosowano 25 milionów diod LED. Wreszcie, w ubiegłym roku, Samsung wszedł w technologię OLED, łącząc ją z kropkami kwantowymi i oferując niezwykle atrakcyjnie wycenione telewizory o nieograniczonym kontraście i dużej jasności każdego z kolorów.

Warto także pamiętać o telewizorach lifestylowych. Koncepcję tę wdrożono z 2016 r. w modelu The Serif. Od tego czasu firma oferuje, dopasowujące się do stylu życia użytkowników modele, takie jak The Frame, The Sero, The Terrace, The Premiere czy The Freestyle.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją