PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

Denon DP-3000NE — powrót klasyka

Wrz 12, 2023
Denon DP-3000NE — powrót klasyka

12 września br. Denon anonsował znaczącą nowość — swój pierwszy od dekad gramofon analogowy wyższej klasy. Oznaczenie nie jest przypadkowe, nawiązuje bowiem do profesjonalnego modelu DP-3000, który wprowadzono na rynek w 1972 roku.

 

Oczywiście była to już konstrukcja z napędem bezpośrednim (Direct Drive). I tego typu napęd — tyle że naturalnie w znacznie nowocześniejszym wydaniu — otrzymał nowy DP-3000NE. Podobieństwa stylistyczne są dosyć ewidentne. W wersji NE zachowano wysoki, skośny rant talerza, trochę upodabniający ten element do stereotypowego wizerunku UFO. No dobrze, ale jaki jest nowy DP-3000NE i czego możemy się po nim spodziewać?

Denon DP 3000NE 2

Jak na razie, informacje są skromne. Zastosowano ulepszone, wyposażone w headshell ramię w kształcie litery S z regulacją wysokości o zakresie 9 mm. Dzięki temu bez problemu wyregulujemy VTA po zmianie maty czy wkładki. Ramię dostosowano ponoć do szerokiego spektrum wkładek MM i MC. Pozostałe regulacje obejmują siłę nacisku i antyskatingu. O możliwości korekty azymutu materiały prasowe nie wspominają.

Denon DP 3000NE 4

Drewniana plinta ma wyoblone krawędzie i nie jest bardzo wysoka, ale spoczywa na potężnych stopkach antywibracyjnych, które nadają gramofonowy solidny „feel”. Wykończono ją naturalną okleiną hebanową (dark ebony). Dzięki temu gramofon z jednej strony prezentuje się klasycznie, a z drugiej — nowocześnie. Wiele uwagi poświęcono stabilizacji obrotów, która jest dokonywana w oparciu o stabilizację napięcia zasilania impulsowego. W komplecie z gramofonem dodawany jest aluminiowy docisk krążka i przezroczysta pokrywa. Wkładkę trzeba dobrać samemu. Sugestie w tym zakresie będą oczywiste (DL-103 lub DL-A110).

Denon DP 3000NE 5

Więcej dowiemy się po przeprowadzeniu testu, który mamy już zaplanowany. Sprzedaż urządzenia ma się rozpocząć w październiku, a więc jeszcze przed nadchodzącym Audio Video Show 2023.

Dystrybutor: Horn Distribution, www.horn.eu

Cena: 11 999 zł

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją