PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

Minimalistyczne Rotele Mk2

Wrz 01, 2023
Minimalistyczne Rotele Mk2

Japońska marka należy do najbardziej konserwatywnych producentów niedrogiej elektroniki hi-fi. Ostatnimi czasy dość często wprowadza jednak nowości. W ubiegłym roku odświeżono wzmacniacze A12 i A14, dodając im dopiski MkII, pozostawiono natomiast „w spokoju” tańsze modele, ponieważ niewiele wcześniej, bo w 2020 r., na cześć zmarłego Kena Ishiwaty, opracowano specjalne wersje „Tribute” odtwarzacza i wzmacniacza z serii 11.

Modernizacją nie objęto natomiast najtańszej integry A10. Teraz to się zmieniło — i to właśnie ten model najbardziej skorzystał na „liftingu”, który objął także wyższy model A11 i odtwarzacz CD11.

rotel CD11MKII A11MKII

Tym razem zmiany są duże i widoczne gołym okiem. Wbrew panującym trendom, podstawowy wzmacniacz Rotela został odchudzony funkcjonalnie. Teraz jest to całkiem minimalistyczna konstrukcja nastawiona na uzyskanie możliwie wysokiej jakości dźwięku w atrakcyjnej cenie. Ma mniej wejść (tylko 3 liniowe i phono), nie posiada drugiej pary terminali głośnikowych, a dwie gałki na froncie zastąpiono czterema przyciskami wyboru wejść. Za to w środku zrobiło się o wiele ciekawiej. Układ analogowy jest praktycznie identyczny jak w droższym modelu A11 (duży upgrade względem A10), który z kolei żywo przypomina ten w A11 Tribute. Główna, a w zasadzie jedyna różnica pomiędzy A10 MkII i A11 MkII polega na braku przetwornika c/a w tańszym modelu, jak również modułu Bluetooth, który jest nowocześniejszy niż w poprzedniej generacji (A11, A11 Tribute i A12 MkII) — obsługuje kodek aptX HD.

A11 MkII wykorzystuje spłaszczoną obudowę z niższego modelu, o 20 mm niższą niż w A11 i A11 Tribute. Konsekwencją tej zmiany jest brak wyświetlacza (teraz dostępnego jedynie w A12 i A14 MkII). Wzorem A10 MkII, zredukowano liczbę wejść i pominięto jedną parę terminali głośnikowych. Moc wyjściowa obydwu nowych modeli jest identyczna i wynosi 50 W na kanał przy 8 omach.

rotel CD11MKII Black

Odtwarzacz CD11 MkII bazuje na CD11 Tribute. Z analizy zdjęć wynika, że zastosowano bardzo podobny układ elektroniczny. Specyfikacje producenta wskazują natomiast, że nowy model jest o 400 gramów cięższy (6,2 vs 5,8 kg). Za konwersję c/a odpowiada ten sam układ przetwornika c/a, co we wzmacniaczu — PCM5102A (32 bity / 384 kHz).

rotel CD11MKII Internal

Dystrybutor: Audio Klan, www.audioklan.pl

Sugerowane ceny detaliczne: A10 MkII – 2999 zł; A11 MkII — 3299 zł; CD11 MkII — 2799 zł

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją