PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

Focal Aria Evo X

Mar 01, 2024
Focal Aria Evo X

Pod koniec ubiegłego roku Focal zakończył produkcję serii głośników Aria 900. I nic w tym dziwnego, ponieważ była ona produkowana wyjątkowo długo — przez 10 lat. Na następców nie trzeba było długo czekać; pojawili się oni w sprzedaży już na początku stycznia br.

ARIA N2 MossGreen ARIA N1 Zoom MossGreen

Nowa seria ma aż trójczłonową nazwę i składa się z trzech kolumn podłogowych, jednego monitora i zestawu centralnego. Wszystkie one wykorzystują „nową”, odwróconą kopułkę wysokotonową TAM wykonaną ze stopu aluminiowo-magnezową, którą znamy z niedawno wprowadzonej, tańszej gamy Vestia. Zoptymalizowany profil membrany („M”) umożliwił rozszerzenie zakresu tłokowej pracy membrany do częstotliwości 30 kHz. Za średnie tony odpowiada 165-mm głośnik z membrany Flax (która debiutowała w poprzedniej serii Aria), wykonanej z kompozytu z włókiem lnianych upakowanych pomiędzy dwiema warstwami włókien szklanych. W zawieszeniu zastosowano masowy tłumik drgań (TMD) w celu ograniczenia pasożytniczego rezonansu tej części układu drgającego. Niskie tony (w kolumnach podłogowych) są odtwarzane przez dedykowane woofery o średnicach 165 lub 200 mm, zależnie od modelu.

ARIA N3 BHG ARIA N2 MossGreen

Nowe Arie będą oferowane w trzech schematach kolorystycznych: klasycznym czarnym o wysokim połysku (Black High Gloss), orzechowym (Prime Walnut) z okleiną drewnopodobną oraz bardzo ciekawym, zielonym (Moss Green High Gloss). Kolumny są produkowane we Francji.

ARIA Gamme Studio

A jak przedstawia się oferta? Bardzo podobnie do tej dotychczasowej. Numer „1” to monitory, „dwójki” wykorzystują dwa, 165-mm przetworniki nisko-średniotonowe, „trójki” mają ich o jeden więcej, natomiast czwórki to już potężne kolumny (115 cm wysokości) z dwoma 200-mm głośnikami odtwarzającymi częstotliwość 31 Hz ze spadkiem -6 dB. Co ciekawe, pod tym względem Aria Evo X No3 nie są wcale dużo gorsze (32 Hz). Tu warto nadmienić, że reprodukcję niskich tonów wspomagają dwa porty BR, z których jeden znajduje się z przodu, a drugi na spodzie. Deklarowane efektywności modeli wolnostojących wynoszą od 91,5 do 92,5 dB, natomiast minimum impedancji osiąga wartości od 2,5 (No4) do 2,9 oma (No2).

W redakcji mamy już najmniejszą z podłogówek, pierwsze wrażenia są dosyć... zaskakujące.

Dystrybutor: FNCE, www.fnce.pl

Ceny (za parę): Aria Evo X No1 — 6998 zł; Aria Evo X No2 — 15 998 zł; Aria Evo X No3 — 18 598 zł; Aria Evo X No4 — 21 398 zł.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją