PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

„Przystępne” 98 cali od Samsunga

Cze 21, 2023
„Przystępne” 98 cali od Samsunga

Ekstremalnie duże telewizory nie są już wprawdzie nowinką, ale jeszcze do niedawna przekątne rzędu dwóch i pół metra oznaczały wydatek, na który mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. To już przeszłość. Samsung zaprezentował dwa nowe, 98-calowe telewizory QLED, z których tańszy kosztuje niecałe 30 tys. zł.

Chyba nikt nie zaprzeczy, że telewizor z naprawdę dużym ekranem przenosi domową rozrywkę na wyższy poziom. Ostatnia dekada całkowicie odmieniła postrzeganie telewizorów. Kluczowe znaczenie w miało tutaj podłączenie telewizora do internetu, dzięki czemu ekran TV zyskał wiele nowych zastosowań. Telewizory Smart TV umożliwiają nie tylko odbierać programy telewizyjne czy oglądać filmy czy seriale czy widowiska sportowe za pośrednictwem aplikacji VOD, ale także rozmawiać przez komunikatory, przeglądać strony internetowe, słuchać muzyki, czy nawet odbierać obraz bezpośrednio ze smartfona czy laptopa. Smart TV to synonim współczesnego telewizora.

Drugim kluczowym elementem stała się popularyzacja wspomnianych już ekranów Ultra HD, co wyniosło wrażenia z oglądania na zupełnie inny poziom (głównie za sprawą HDR) i pozwoliło cieszyć się rozrywką na coraz to większych ekranach.

Polska pośród europejskich liderów

Polacy coraz chętniej sięgają po telewizory z ekranami o przekątnej 75” i większe. Jak wynika z danych firmy badawczej GfK, jesteśmy pod tym względem w ścisłej czołówce Europy. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat prześcignęliśmy w tej dyscyplinie Francuzów, Brytyjczyków, Hiszpanów i Włochów. Wyprzedzają nas tylko Niemcy, a i to nieznacznie.

Samsung 98QN90A

Co więcej, okazuje się, że polski i niemiecki rynek telewizorów są do siebie bardzo podobne, jeśli chodzi o specyfikę, strukturę i preferencje konsumentów. Zarówno my, jak i nasi zachodni sąsiedzi bardzo chętnie widzimy w swoich domach telewizory w wyższych rozdzielczościach niż HD. Do tego kochamy nowinki technologiczne, o czym świadczy inne badanie GfK, które pokazuje, że na zaadaptowanie technologii wyświetlaczy 4K (Ultra HD) potrzebowaliśmy naprawdę niewiele czasu. Zdobycie udziału ponad 60 proc. w całym rynku zajęło tym wyświetlaczom zaledwie 3 lata. Obecnie telewizory 4K stanowią już prawie 100% wolumenu sprzedaży. Duże podobieństwa widać również w poszczególnych segmentach związanych z rozmiarami ekranów. W 2022 roku udział ekranów o przekątnej 55” wyniósł w Polsce 24%, a w Niemczech — 25%. Dla modeli 65-calowych było to, odpowiednio, 14% i 15%.

Większe, coraz większe

Trend rosnących przekątnych kupowanych telewizorów obserwujemy od kilkunastu lat, właściwie od momentu gdy pojawiły się płaskie ekrany. Dziś pojęcie „duży telewizor” oznacza już taki o przekątnej 65 cali lub więcej. Obecny udział w rynku TV tego właśnie segmentu rośnie od 2018 r.

W całej Europie, w tym samym okresie, nieustannie rośnie udział w sprzedaży ekranów jeszcze większych, tj. o przekątnej 80 cali (lub większej).  O ciekawe, w Polsce dynamika tego procesu okazuje się ponadprzeciętna. Współcześnie telewizory stają się częścią wystroju wnętrza, przyciągają wzrok eleganckim, funkcjonalnym wzornictwem, mogą także świadczyć o statusie właściciela.

Warto wspomnieć, że w tym roku mija dziesięć lat odkąd Samsung sprzedał w Polsce pierwszy telewizor Ultra HD S9 o przekątnej ekranu 85”. Kosztował on wówczas 149 tys. zł. Był to pierwszy tak duży ekran 4K w ofercie firmy, oferowany w polskich sieciach handlowych.

Zaskakujące 98 cali

Tymczasem, w ofercie na 2023 rok, Samsung oferuje aż trzy telewizory o przekątnej 98 cali. Paleta możliwych zastosowań tak wielkich ekranów jest bardzo szeroka, nie wyłączając rzecz jasna systemów kina domowego, w przypadku których ekran projekcyjny okazuje się zbyt niepraktyczny.

Samsung 98Q80C

Modele QLED Q80C, Neo QLED QN90A (54 999 zł) oraz ubiegłoroczny Neo QLED QN100B (dostępny na zamówienie) oferują rozdzielczość 4K i przyjazny system Smart TV. Dwa ostatnie wykorzystują technologię podświetlenie Quantum Mini LED, odpowiedzialną za precyzyjne sterowanie podświetleniem ekranu bez podziału na strefy. Powłoka antyrefleksyjna zwiększa komfort oglądania, ograniczając odbicia światła od tafli ekranu. Flagowy QN100B zyskał dodatkowo moduł One Connect Pro, który pozwala na podłączenie do telewizora modułu kablowego, satelitarnego lub urządzenia do gier bez konieczności tworzenia plątaniny kabli.

Najbardziej przystępny ze wszystkich 98-calowych telewizorów, model Q80C (29 999 zł), wyróżnia się bezpośrednim strefowym podświetleniem, smukłą konstrukcją i zastosowaniem procesora Al Quantum 4K wykorzystującego algorytmy sztucznej inteligencji bazujące na 20 sieciach neuronowych, które analizują zawartość obrazu w czasie rzeczywistym. Efektem ma być poprawa realizmu obrazu ze źródeł o rozdzielczości wideo mniejszej niż 4K. Telewizor ten wyposażono ponadto w system dźwięku 2.2-kanałowego z funkcją podążania za obiektem. Mamy także wbudowany Hub IoT, dzięki któremu domowy ekosystem połączonych urządzeń można zbudować bez dodatkowych modułów zewnętrznych.

Warto przypomnieć, że portfolio produktowe Samsunga obejmuje dziś telewizory Neo QLED, QLED, QLED, OLED, Excellence Line 8K oraz osobną kategorię ekranów Lifestyle. Według badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Omdia w 2022 roku, koreańska firma po raz siedemnasty z rzędu z rzędu została światowym numerem jeden na rynku telewizorów.

Na podstawie materiałów firmy Samsung Electronics Polska

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją